Haberi Paylaş

Topladığı imza sayısıyla gündem olan Ahmet Özal Haberler.com'a konuştu: 200 liraya imza verenler var, bu iş çadır tiyatrosuna döndü

Politika Haberleri

"Oyumuz yüzde 25" diyerek iddialı bir çıkış yapan Türkiye İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Ahmet Özal, şu ana kadar 1361 imza toplayarak 100 binin çok gerisinde kaldı. Konu hakkında Haberler.com'a konuşan Özal, bazı büyük partilerin bazı adaylara imza verdirmek için otobüs kaldırdığını belirterek, "Seçim kurullarının önünde bazı adamlar oluşmuş. 200 lira ver imza vereyim. Çadır tiyatrosuna döndü bu iş." dedi. Özal, toplayacağı imza sayısının 3-4 bin civarında olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Seçmenler tarafından Cumhurbaşkanı adayı gösterilecek isimlerin imza toplama süreci devam ederken, son düzlüğe girildi. Şu ana kadar 11 isimden sadece Muharrem İnce ve Sinan Oğan 100 bin imzayı geçerek Cumhurbaşkanı adayı olabildi.

Türkiye İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı olan Ahmet Özal, 100 bin imza sayısının çok gerisinde kaldı. İmza süreci başlamadan önce katıldığı televizyon programında "Oyumuz yüzde 25 civarında" diyerek iddialı bir çıkış yapan Özal, şu ana kadar sadece 1361 imza toplayabildi.

Haberler.com'a konuşan Ahmet Özal, imza toplama sürecinin oy vermeyle ilgisinin olmadığını söyledi. Parayla imza verildiğini iddia eden Özal, "Bu 2 bin olur, 3 bin olur fark etmez. Bunun oyla ilgisi yok. Şu anda git seçim kurullarına. Örnek veriyorum Malatya'da seçim kurulu 40 kilometre ötede. Kimseyi götüremezsin oraya. İnsanlar seçim kurullarının nerede olduğunu bilmiyor. Araç lazım. Seçim kurullarının önünde bazı adamlar oluşmuş. '200 lira ver imza vereyim'. Çadır tiyatrosuna döndü bu iş. Bunun normali e-devletten yapılması lazımdı. Onu da yapmadılar." ifadelerini kullandı.

İmza pazarının oluştuğunu savunan Özal, "İsim vermek istemiyorum. Bazı büyük partiler, bazı adayların imzalarına destek olduklarını artık internette herkes görüyor. Arabaları dolduruyor, kendi ekibi gidiyor, oraya imza veriyor. Biz öyle işlere girmedik. Girmediğimiz için bu da çok normaldir. Bu da eş dost tanıdıklar. Bu işler artık piyasaya dökülmüş. Pazarı oluşmuş. İmza pazarı." diye konuştu.

Özal, "E-devlet kolay bir iş. Her şeyimizi e-devletten yapıyoruz artık. Neden milleti sürükleyeceksin, 50 kilometre öteye götüreceksin? Mümkün değil götüremezsin. Ancak partiler parayla otobüs, araba tutarlar. Götürürler getirirler. Onlar yapılıyor. Ama biz bu işlere girmedik." dedi.

"Hayal kırıklığı var mı?" sorusuna ise Özal, "Yok hayır. Zaten internette bunları gördükten sonra bununla alakası yok. Seçimle, oyla imza vermenin bağlantısı yok. Mesela ben Malatya'da 150 bin oy alıp milletvekili seçildim. Ama Malatya'da 40 kilometre öteden adam götüremezsin." yanıtını verdi.

"İmza süreci sizin için nasıl sonuçlanır?" sorusunu Özal, "3-4 bin civarında olur diye tahmin ediyorum ben." şeklinde yanıtladı. Özal, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Seçim sandıkları 40 kilometre ötede kurulmuyor. İnsanların oldukları yerlerde kuruluyor. Seçim sandıkları mahallelerde, okullarda var. İnsanlar rahat gidiyor. Seçim günü kimse çalışmıyor. Seçimle imza verme arasında 1 milyon fark var."

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Politika

Ata İttifakı Seçim 2023 Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (9)

Hayri :

Bu da milletin balık hafızasına guvendi demekki hey gidi gunler hey turgut nereden koşuyor adlı bir kitabı var çölaşan ın bulun okuyun her şeyi anlarsınız

Cevap Yaz34Yayından Kaldır
erman genç :

Turgut Özalın oğlusun Sadece, Neyi ispatladın hangi fikir ve Siyaseti sundun inandırdın insanlara yaşın 70 olmuş neyin peşindesin

Cevap Yaz016Yayından Kaldır
Musti40 :

0 ciddiyet = Türkiye. Bu sene Reisin kaybedeceğini düşünenlerin iştahı kabardı, koltuk savaşı akıl almaz derecede AŞIRI büyük bir hırs yaptı adaylarda, kimsenin MEMLEKET UMRUNDA DEĞİL, DEPREMZEDELER, ENFLASYON, SADECE KOLTUK!! Hiçbirindende HAYIR YOK VE OLMAYACAK!

Cevap Yaz1123Yayından Kaldır
Tüm 9 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title