Haberler

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyeleri Kahramanmaraş'ta

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Mülteciler, Sığınmacılar ve Yasa Dışı Göçmenlerin Sorunlarının İncelenmesi Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal, "Suriye'de 2,5 yıldır bir zulüm işleniyor.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Mülteciler, Sığınmacılar ve Yasa Dışı Göçmenlerin Sorunlarının İncelenmesi Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal, " Suriye'de 2,5 yıldır bir zulüm işleniyor. Artık bütün Avrupa ülkelerinin ve Birleşmiş Milletler beşlisinin kafalarını kumdan çıkarmalarını, oradaki zulmü görmelerini istiyoruz" dedi.

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Türkiye'de bulunan Mülteciler, Sığınmacılar ve Yasa Dışı Göçmenlerin Sorunlarının İncelenmesi Alt Komisyonu üyeleri, Suriyeli mültecilerin kaldığı çadır kentte incelemeler yapmak üzere Kahramanmaraş'a geldi. AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal'ın başkanlığında AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç, AK Parti Ordu Milletvekili İlhan Şener, AK Parti Ankara Milletvekili Ülker Güzel, MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru'dan oluşan heyet, ilk olarak Vali Şükrü Kocatepe'yi ziyaret etti. Burada çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Heyet Başkanı Ahmet Salih Dal, Suriye'de 2,5 yıldır iç savaş yaşandığını anımsattı. Esed yönetiminin oturduğu koltuğu bırakmamak için sadece demokrasi ve insanca yaşam isteyen Suriye halkına zulüm ettiğini kaydeden Dal, şöyle konuştu:

"Suriye yönetimi halkının üzerine uçaklarla havadan bomba atıyor. Hatta kimyasal silah kullanarak telafisi mümkün olmayan yaralar açıyor. Bu iç savaştan dolayı da savaştan kaçıp ülkemize ve komşu ülkelere sığınmak isteyen Suriyeli kardeşlerimize hükümetimiz ve devletimiz açık kapı politikası uygulayarak ilk günden beri ülkemize gelişlerine yardımcı olmaktadır. Bizler de TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Mülteciler ve Sığınmacılar Alt Komisyonu üyeleri olarak dün Kilis'te Öncüpınar ve Elbeyli konteyner kentlerini ziyaret ettik. Bugün Kahramanmaraş'ta çadır kenti ziyaret edeceğiz. Yetkililerden bilgi alıp, buradaki kardeşlerimizin yaşam şartlarını görmek için, varsa eksiklikleri tespit etme, onları gerek valiliğimizle, gerek bakanlığımızla paylaşıp, çözüm yolları aramak için buradayız. Ama burada size de büyük görev düşüyor. Çünkü 2,5 yıldır orada bir zulüm işleniyor ve bütün dünya seyirci kalıyor. Hem bütün Avrupa ülkelerine ve hem de BM beşlisine artık kafalarını kumdan çıkarmalarını, oradaki zulmü görmelerini sizlerin aracılığıyla bir kez daha buradan söylüyoruz. Dolayısıyla bu coğrafyada iyi ki Türkiye Cumhuriyeti vardır, iyi ki bu büyük ülkemiz vardır. Bu mazlum halka yardım elini uzatıyor ve onlara kucak açıyor."

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Dal, mülteci çocuklarının aşılarına ilişkin soruya, "Dün Kilis'te yaptığımız incelemelerde bütün sağlık aşılarının yapıldığını gördük. Zaten konteynır kentlerde sağlık ocakları mevcut. Hem uzman doktorlar hem de pratisyen doktorlar mevcuttu. Dolayısıyla aşılarıyla ilgili herhangi bir sıkıntı olmadığını yetkililerimiz söyledi. Bugün burada da böyle bir sıkıntı olacağını zannetmiyoruz. Birazdan sayın valimiz bize bilgi verecekler ve bir de yerinde gidip göreceğiz" yanıtını verdi.

Vali yardımcıları ve Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Metin Aşık'ın da yer aldığı ziyaretin ardından heyet çadır kentte incelemelerde bulunacak. - KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Ahmet Salih Dal Kahramanmaraş Suriye Kilis Politika Güncel Haberler

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak 'ötanazi' ifadesi

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak "ötanazi" ifadesi

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Bakmadan Geçme

EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 21 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 21 Haziran burç yorumları nedir? İskoçya İsviçre maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İskoçya İsviçre maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İskoçya İsviçre maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İskoçya İsviçre maçı ne oldu? İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?
Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title