Haberi Paylaş

Son Dakika: AYM, HDP'nin "Sözlü savunmayı seçim sonrasında yapma" talebini reddetti

Politika Haberleri

Son dakika: Anayasa Mahkemesi, HDP'nin kapatma davasıyla ilgili 11 Nisan'da yapılacak olan sözlü savunmanın seçim sonrası yapılmasına ilişkin talebini oybirliğiyle reddetti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesinde açılan davada süreç devam ediyor. 21 Haziran 2021'de iddianamenin kabul edilmesiyle başlayan yargılama sürecinde HDP'nin sözlü savunma yapacağı tarih 11 Nisan olarak belirlenmişti.

HDP'NİN TALEBİ REDDEDİLDİ

HDP, kapatma talepli davada kararın seçim sonuna bırakılması için yeni bir hamle yapmış, sözlü savunmanın seçim sonuna bırakılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Talebi değerlendiren Anayasa Mahkemesi, HDP'nin sözlü savunmasının seçim sonrası yapılmasına ilişkin talebini oybirliğiyle reddetti.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Kapatma davasıyla ilgili süreçte, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, sözlü açıklamasını 10 Ocak 2023'te yaptı. HDP yetkililerinin, belirlenecek bir günde sözlü savunmasının ardından davaya ilişkin bilgi ve belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılması sonrası mahkeme başkanı toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek, kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

Anayasa Mahkemesi Politika Güncel Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (18)

Recep Aykan:

HDP, Ermeni terör örgütünün siyasi uzantısıdır. Kürtlerin de düşmanıdır.

Cevap Yaz2926Yayından Kaldır
bekir yapici:

hdp Türkiye millet meclisinde temsil ediliyor hatta meclisi yönetiyor ve meclis baskanvekilinin altinda kirmizi plakali makam araci var o zaman sana göre bu ülkeyi yönetenler ve yargi bu ülkeye ihanetmi ediyor dersin?

911Yayından Kaldır
Bitlisli:

Siz bu hayali düşüncelerle devam edin. Biraz okuyun ya, biraz kitap okuyun, biraz Dünya’ya bakın, biraz ilkesel duruş sergileyin, biraz insan haklarını, demokrasiyi ve farklılıkları anlayın. Bu boş cümleler hiçbir şey ifade etmiyor.

1410Yayından Kaldır
Tüm 18 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title