Son ankette çarpıcı sonuç! İlk defa oy kullanacak gençlerin tercihi CHP - Haberler
Haberi Paylaş

Son ankette çarpıcı sonuç! İlk defa oy kullanacak gençlerin tercihi CHP

Haberler.com - Uğur Birdal - Politika
 - Güncelleme:

MetroPOLL Araştırma, 2023 seçimlerinde ilk kez oy verecek olan gençlerin hangi siyasi partiyi destekleyeceklerini araştırdı. Buna göre, gençlerin yüzde 20.1'i CHP'ye oy vereceğini ifade ederken, AK Parti'nin oy oranı ise yüzde 18.2'de kaldı. Ankette HDP yüzde 13.6, MHP yüzde 6.9, İYİ Parti ise yüzde 6.3 oy aldı.

MetroPOLL Araştırma, 24 Haziran 2018 seçimlerinde yaşı tutmadığı için oy veremeyen gençlere bu pazar seçim olsa hangi partiye oy vereceklerini sordu.

Yapılan ankete göre, CHP en çok oy alarak ilk sırada yer aldı. Yüzde 20.1 oranında oy toplayan CHP, gençlerin tercih ettiği birinci parti oldu. CHP'nin ardından ikinci sırada yer alan AK Parti'nin oy oranı, yüzde 18.2 olarak kayda geçti.

Ankette dikkat çeken diğer bir parti ise HDP oldu. HDP, yüzde 13.6 oy oranı alarak AK Parti'nin arkasında 3. sırada yer aldı.

Cumhur İttifakı ortağı MHP, HDP'nin arkasında yer aldı. Devlet Bahçeli genel başkanlığındaki MHP, yüzde 6.9 oranında oy topladı. Son anketlerde yüksek oy oranı ile dikkat çeken İYİ Parti ise yüzde 6.3 oy aldı. İYİ Parti bu oranla, en çok oy alan 5. parti oldu.

Mültecilerle ilgili yaptığı çıkışlarla gündeme gelen Ümit Özdağ'ın Zafer Partisi ise yüzde 1'i göremedi. Ankette gençlerden yüzde 0.5 oy toplayan Zafer Partisi, Muharrem İnce'nin Memleket Partisi ile aynı oranda oy aldı.

İşte paylaşılan anketin sonuçları:

Son anketten çarpıcı sonuç! İlk defa oy kullanacak gençlerin tercihi CHP

Uğur Birdal
ugur.birdal@haberler.com Haberler.com - Politika

Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (8)

ihtiyar:

38 yaşındayım bir kere ankete denk gelmedim kim bu ankete katılanlar acep 1000 kişiyle anketmi olur

corci:

sadece gençler değil, bizler de buradayız, bu iş parti meselesinden çıktı, vatanımın her gün daha kötüye gitmesini görmeyi, her gün daha da fakirleşmeyi kaldıramıyorum.

Gezgin:

Adayınız kim?

Tüm 8 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title