Meclis Başkanı Şentop'tan, Kılıçdaroğlu'nun "Liman kanunu geri çek" çağrısına tepki: Esefle karşılıyorum - Haberler
Haberi Paylaş

Meclis Başkanı Şentop'tan, Kılıçdaroğlu'nun "Liman kanunu geri çek" çağrısına tepki: Esefle karşılıyorum

Demirören Haber Ajansı - Besti Karalar - Politika
 - Güncelleme:

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Genel Kurul'da görüşmeleri başlayan limanları işletme hakkının 49 yıla çıkarılmasını öngören teklifin geri çekilmesini isteyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki göstererek, "Genel Kurul aşamasına gelmiş bir kanun teklifinin geri çekilmesini TBMM Başkanı'ndan talep etmenin, Yüce Meclis'in ruhuna ve demokrasinin özüne hakaret olduğunu bilmemek anlaşılması güç bir durum. Kamuoyunu yanıltıcı, sorumluluktan uzak bu ifadeleri esefle karşılıyorum" dedi.

Tbmm Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda, Genel Kurul'da görüşmeleri devam eden bir kanun teklifinin geri çekilmesi konusunda kendisine yaptığı çağrıya yazılı yanıt verdi.

"HAYRETLE KARŞILIYORUM"

Limanları işletme hakkının 49 yıla çıkarılmasını öngören teklifle ilgili Kılıçdaroğlu'nun "Şimdi bir kanun getiriyorlar efendim Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin çıkaracağı bir kanunda bütün süreleri 49 yıla çıkarıyorlar. Özellikle bu lafım Tbmm'yi yöneten ve başkanı olan kişiye. Tbmm'yi bir avuç insanın yolsuzluğuna malzeme edemezsin. O kanun tasarı teklifini geri çek. TBMM böyle bir ayıbı kaldıramaz" sözlerine tepki gösteren Şentop, "8 yıl SSK Genel Müdürlüğü, 8 yılı Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğinde geçmiş olmak üzere 19 yıl milletvekilliği, yaklaşık 3 yıl grup başkan vekilliği ve 11 yıldır genel başkanlık yapan bir kişinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde komisyon çalışmaları tamamlanmış ve Genel Kurul aşamasına gelmiş bir kanun teklifinin kabul veya reddedilmesiyle ilgili olarak Anayasa'nın ve İçtüzüğün TBMM Başkanı'na herhangi bir müdahale yetkisi tanımadığını bilmiyor olmasını hayretle karşılıyorum." diye konuştu.

"ESEFLE KINIYORUM"

Kılıçdaroğlu'nun Meclis'in ruhuna hakaret ettiğini savunan Şentop, "Genel Kurul aşamasına gelmiş bir kanun teklifinin geri çekilmesini TBMM Başkanı'ndan talep etmenin, Yüce Meclis'in ruhuna ve demokrasinin özüne hakaret olduğunu bilmemek, bu kadar yıldır milletvekili olarak görev yapan kişiye yakışmayan bir tavır ve bilgisizlik hali olduğundan anlaşılması güç bir durumdur. Kamuoyunu yanıltıcı, sorumluluktan uzak bu ifadeleri esefle karşılıyorum." ifadelerini kullandı.

Demirören Haber Ajansı / Besti Karalar - Politika

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı, Mustafa Şentop, TBMM, Politika, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Oğuz:

Muhtemelen bilmiyordur meclis başkanının yetkilerini. Neyi biliyor ki zaten.

Hek Tor:

49 yilligina olmaz ya, en azindan 75 yilligina vermeniz gerekir ama limanlari degil herseyi, hatta insanlarini bile kiraya verin, sadece o kaldi zaten...

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title