Haberler

Rusya'nın Çin Büyükelçisi Morgulov: "Batı, Asya-Pasifik güvenliğini baltalamaya çalışıyor"

Güncelleme:

Rusya'nın Çin Büyükelçisi İgor Morgulov, batılı ülkelerin NATO'ya bağlı bir sistem kurmak istediklerini söyleyerek batının Asya-Pasifik güvenliğini baltalamaya çalıştığını söyledi.

Rusya'nın Çin Büyükelçisi İgor Morgulov, batılı ülkelerin NATO'ya bağlı bir sistem kurmak istediklerini söyleyerek batının Asya-Pasifik güvenliğini baltalamaya çalıştığını söyledi.

Rusya'nın Çin Büyükelçisi İgor Morgulov, Çin basınına yaptığı açıklamalarda Asya-Pasifik'te, Çin ve Rusya'nın, batı ile yaşadığı gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu. NATO'nun yayılma politikasını küresel boyuta taşıdığına işaret eden Morgulov, "NATO'nun neden Asya-Pasifik bölgesine hücum ettiğini daha önce defalarca dile getirdim. Geçtiğimiz haziran ayında Madrid'deki zirvede (NATO zirvesi) artık sorumluluk alanını küresel hale geldiğini duyurdu. Bu bizim için birçok soruyu beraberinde getiriyor. Soğuk savaş döneminden sonra Asya-Pasifik bölgesi merkezinde Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) olan oldukça istikrarlı bir güvenlik sistemini oluşturdu. Bu durumda mantıklı bir soru ortaya çıkıyor. NATO askeri bloğu, bölgedeki tüm devletlerin çıkarlarını karşılayan yerleşik bir güvenlik sisteminin olduğu yere neden hücum ediyor? Asya-Pasifik bölgesinde bir güvenlik mimarisinin geliştirilmesi konusunda ABD ve aynı düşüncedeki bazı taraflar bir süre Rusya ve Çin ile birlikte çalıştı. Görünüşe göre bir süre sonra bu sistem onlar için uygun değildi. Peki ne yapıyorlar? Önceki düzenin kendilerine uygun olmadığını söyleyerek sistemi değiştirmeye çalışıyorlar. Aslında, şu anda ASEAN merkezli güvenlik ve işbirliği yapısını baltalamak için çalışıyorlar ve bunun yerine NATO veya ittifak benzeri mekanizmalara dayalı yeni bir sistem öneriyorlar" dedi.

"Rusya ve Çin, teknolojik işbirliğini geliştirebilir"

Rus büyükelçi, Rusya ile Çin arasındaki ilişkilerin teknolojik gelişim boyutuna da taşınabileceğini söyleyerek, "Çin'in gelişimi ülkelerimiz arasında yatırım ortaklığı için iyi fırsatlar oluşturuyor. Çin'in Rusya'daki yatırımlarının büyümesini memnuniyetle karşılıyoruz. Bugün Rus iş insanlarının da Çin ekonomisine yatırım yapma olasılıklarını çok dikkatli bir şekilde incelediklerini not ediyoruz. Bugün ülkelerimizin gelişmiş Batı teknolojilerine erişimi zorlaştı. Görünüşe göre bu koşullarda Rusya ve Çin, bilgi ve teknoloji alışverişi ve ortak çalışmaların teşvik edilmesi dahil olmak üzere bu alanda aktif olarak işbirliği yapabilir. Çinli dostlar dünyada büyük veri, yapay zeka gibi birçok gelişmiş alanda çok ciddi pozisyonlara ulaştı. Rus bilim insanlarının da birçok çalışması mevcut. Dolayısıyla burada önümüzde çok büyük imkanlar var" ifadelerini kullandı. - MOSKOVA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Rusya Nato Politika Haberler

Pendik'te parçalanarak çöp konteynerlerine atılan cesedin kimliği belli oldu

Pendik'te parçalanarak çöp konteynerlerine atılan cesedin kimliği belli oldu

Refah'ta İsrail ile Mısır askerleri arasında çatışma! 1 asker hayatını kaybetti

Refah'ta İsrail ile Mısır askerleri arasında çatışma! 1 asker hayatını kaybetti

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

Bakmadan Geçme

Galatasaray Şampiyonluk gecesi ücretsiz mi, GS GALA girişler serbest mi ? #9917 #128250 Survivor dokunulmazlık oyununu kim kazandı 27 Mayıs Pazartesi 2024? #128250 Survivor iletişim oyununu kim kazandı, kaç kaç bitti, ödül ne? 27 Mayıs 2024 Pazartesi Survivor iletişim ödülünü kazanan hangi takım oldu? #128250 27-28 Mayıs hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? Survivor kim kazandı? 28 Mayıs Pazartesi Mavi Takım mı kazandı, Kırmızı Takım mı kazandı? #128250 Survivor CANLI izle! 27 Mayıs Pazartesi TV8 Survivor HD izleme linki var mı? #128250 Kızıl Goncalar yeni bölüm yok mu, yeni bölüm bu hafta yok mu? #128250 27-28 Mayıs Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? Yalan konusu ne, oyuncuları kim? (Kanal D)? Yalan uyarlama mı, yaşanmış hikaye mi (Kanal D)? #128250 Yalan canlı izle! 28 Mayıs Kanal D Yalan 1. bölüm canlı izle! Yalan son bölümde neler oldu? Kanal D canlı izle! İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 28 Mayıs Salı İnstagram'da sorun mu var, neden yüklenmiyor? #128250 KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 27-28 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! 28 Mayıs Salı yarın okullar tatil mi, okul yok mu? İstanbul, İzmir, Ankara okullar tatil mi? Indiana Pacers Boston Celtics NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 27 Mayıs Basketbol NBA CANLI İZLE! #127936
Kolanın peşinden cipse de yüzde 25 zam! 1 Haziran'dan itibaren geçerli olacak

Kolanın peşinden cipse de yüzde 25 zam! 1 Haziran'dan itibaren geçerli olacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title