Haberler

Pakistan Yüksek Mahkemesi Navaz Şerif'in Seçim Yasağını Kaldırdı

Güncelleme:

Pakistan Yüksek Mahkemesi, Panama Belgeleri nedeniyle görevden alınan eski Başbakan Navaz Şerif'in ömür boyu seçim yasağını kaldırdı. Karar, Şerif'in dördüncü kez başbakanlığa aday olmasının önünü açtı.

Pakistan Yüksek Mahkemesi, 2017'de görevden alınan ve hakkında ömür boyu seçim yasağı getirilen Navaz Şerif'in seçim yasağını kaldırdı.

Panama Belgeleri nedeniyle yapılan yolsuzluk suçlamaları gerekçe gösterilerek 2017'de Pakistan Yüksek Mahkemesi tarafından görevden alınan Pakistan'ın eski Başbakanı 74 yaşındaki Navaz Şerif'in ömür boyu olan seçim yasağı kaldırıldı. Pakistan Yüksek Mahkemesi'nin 7 yargıçtan oluşan heyeti, cezai hüküm giymiş kişilerin ömür boyu seçimlere katılmasını engelleyen yasağın kaldırılmasını 1'e karşı 6 oyla kabul etti. Anayasanın belirli hükümleri uyarınca hüküm giyen siyasetçilere ömür boyu seçimlerden men cezası veren 2018 tarihli bir önceki karar Yüksek Mahkeme tarafından iptal edilmiş oldu.

Baş Yargıç Qazi Faez Isa yaptığı açıklamada, ömür boyu seçim yasaklarının vatandaşların seçimlere katılma ve kendi seçtikleri bir adaya oy verme temel hakkını kısıtladığını belirtti.

Navaz'ın partisi Pakistan Müslüman Birliği-Navaz (PML-N) ülkede 8 Şubat'ta yapılması planlanan genel seçimleri kazanmaya aday gösterilirken, karar Navaz'ın dördüncü kez başbakanlığa aday olmasının önünü açtı. Hakkında başlatılan soruşturma çerçevesinde 10 ay cezaevinde kalan Navaz Şerif, 2019 yılının kasım ayında sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakılmasının ardından İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitmişti. Şerif, 4 yıl sonra 2023'te ülkesine geri dönmüştü.

Karar Imran Khan'ı etkilemiyor

Hakkındaki yolsuzluk davası çerçevesinde 5 Ağustos'tan bu yana hapiste olan Imran Khan ise, devlet hediyelerini satma ve mal varlığını gizleme suçlamalarını içeren Toshakhana davasında suçlu bulunmuş ve 3 yıl hapse mahkum edilmişti. Hakkında 5 yıl seçim yasağı bulunan Khan, ömür boyu seçim yasağına çarptırılmadığı için söz konusu karardan yararlanamazken, şubattaki seçimde aday olamayacak. - İSLAMABAD

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Navaz Şerif Pakistan Panama Panama Yargı Politika Güncel Haberler

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Deniz Akkaya, devlet korumasındaki kızının odasında ikinci telefon buldu: Anneliğe dair bildiğim her şey darmadağın

Deniz Akkaya, devlet korumasındaki kızının odasında ikinci telefon buldu: Anneliğe dair bildiğim her şey darmadağın

AK Parti ile MHP arasında ipler nasıl gerildi? İşte baş döndüren süreçte tüm olup bitenler

AK Parti ile MHP arasında ipler nasıl gerildi? İşte baş döndüren süreçte tüm olup bitenler

Bakmadan Geçme

Amasya bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Fame Beach nerede, nasıl gidilir? Aksaray bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Kalem Adası nerede, nasıl gidilir? İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Garip Adası nerede, nasıl gidilir? KPSS ÖN LİSANS BAŞVURULARI 2024: KPSS ön lisans başvuruları nereden, nasıl yapılır? İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Yeni Foça Halk Plajı nerede, nasıl gidilir? Ağrı bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Afyonkarahisar bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Ilıca Plajı nerede, nasıl gidilir? İzmir Ilıca Plajı ücretli mi, arabasız gidilir mi? Adıyaman bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Adana bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Bayram tatilinde bankalar açık mı? Kurban Bayramı tatilinde bankalar çalışıyor mu? Süt dolu kovanın içine düşen bebek öldü! Olay ne, nerede oldu? ŞEBNEM BOZOKLU, KIZILCIK ŞERBETİ'NE Mİ GELİYOR? Şebnem Bozoklu hangi rol ile Kızılcık Şerbeti dizisine katılıyor?
Erdoğan-Özel görüşmesinde Kılıçdaroğlu'nu küplere bindirecek 'Koltuk' muhabbeti

Erdoğan-Özel görüşmesinde Kılıçdaroğlu'nu küplere bindirecek "Koltuk" muhabbeti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title