Haberi Paylaş

Öztürk: "Bakanlar Ayrı, Cumhurbaşkanı Ayrı Söylüyor"

Politika Haberleri

Öztürk: "Bakanlar ayrı, Cumhurbaşkanı ayrı söylüyor" MHP Genel Başkan Yardımcsı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk: "Biz hükümetin duygusallıktan uzaklaşarak bu reailiteyi görmesini istiyoruz" "Cumhurbaşkanına da seslenmek istiyoruz.

Öztürk: "Bakanlar ayrı, Cumhurbaşkanı ayrı söylüyor"

MHP Genel Başkan Yardımcsı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk :

"Biz hükümetin duygusallıktan uzaklaşarak bu reailiteyi görmesini istiyoruz"

"Cumhurbaşkanına da seslenmek istiyoruz. Bakanlar ayrı söylüyor Sayın Cumhurbaşkanı ayrı söylüyor. Doğru olan hangisidir"

SAMSUN - Kuzey Irak'taki referandumla ilgili hükümete seslenen MHP Genel Başkan Yardımcsı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, "Bakanlar ayrı söylüyor Sayın Cumhurbaşkanı ayrı söylüyor. Doğru olan hangisidir" dedi.

Teşkilat İçi Eğitim ve Bilgilendirme toplantısı için Samsun'a gelen MHP Genel Başkan Yardımcsı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Mehmet Günal, MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta basın mensupları ile bir araya geldi. Yalı Kafe'de düzenlenen kahvaltı programının ardından milletvekilleri gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Kısa bir selamlama konuşmasoı yapan MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, parti, ulusal ve uluslararası konuları konuşmak üzere Teşkilat İçi Eğitim ve Bilgilendirme toplantısı için bir araya geldiklerini belirtti.

Günal: " Irak'ta yapılan referandum korsan bir referandumdur"

Kuzey Irak'taki referandumla ilgili açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Mehmet Günal, "Biz referandumdan ziyade referandumun içeriği ile ilgili yapılanlara odaklanmış durumdayız. Büyük Ortadoğu Projesi adı altında bu bölgede yeniden sınırların değiştirilmeye ve yeni bir harita çizilmeye çalışıldığını görüyoruz. Bu referandumun bu yönde bir hareket olduğunu görüyoruz. Biz bu konuda alınması gereken önlemlerde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin arkasında olduğumuzu her zaman söylüyoruz. Irak'ta yapılan bu referandum illegal, korsan bir referandumdur. Çünkü 2013'ten beri Barzani'nin süresi bitmiş durumda. Fiilen orada bölgesel yönetimin başkanı yok. Telafer, Kerkük, Musul gibi bölgesel yönetimin sınırlarında olmayan, statüsü belli olmayan yerlerin buna dahil edilmesi arkadaki amacı açık bir şekilde ortaya koyuyor. Dolayısıyla bizim buraya kararlı bir şekilde ticari ekonomik ve zorunlu kaldığımız yerde de askeri yaptırımı uygulamamız gerekiyor. Bizim tavrımız budur. Bunu yaptıklarında alınacak önlem ve kararlarda devletimizin arkasında duracağımızı söyledik" dedi.

Öztürk: "Kaybetmeyi göze alamayan kazanamaz"

Irak'a müdahale konusunda Irak hükümeti ile birlikte hareket etmenin daha stratejik bir adım olacağını belirten MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, "Fakat netice itibariyle bir ülke kendi hesabını kendisi yapar. Biz kendimize güveneceğiz. Biz hükümetten şunu bekliyoruz. Bu sadece bir referandum ya da Barzani'nin çocukluk hayalinin gerçekleşmesi olarak değerlendirilmemeli. Plan program Serv Antlaşması'yla ortaya konulmuştu ama tarihin bir noktasında Mustafa Kemal çıktı bütün bu plan programları durdurdu. Dört parçalı demokratik Kürt devletinin kurulması fikri Serv'de planlanmıştı. Bu gün adım adım ona gidiliyor. Biz hükümetin duygusallıktan uzaklaşarak bu reailiteyi görmesini istiyoruz. Dikkatli adım atmalıyız. Buradan Cumhurbaşkanına da seslenmek istiyoruz. Bakanlar ayrı söylüyor Sayın Cumhurbaşkanı ayrı söylüyor. Doğru olan hangisidir. Bunun bir an önce netleşmesi gerekiyor. Ayak üstü laflar edilmeyecek kadar büyük bir milletin büyük bir devletin yöneticileri olduklarını unutmamaları gerekiyor. Bir an önce netleşmeleri gerekiyor. Dış politikada ve terör konusunda hükümeti sonuna kadar destekliyoruz. Bunu söylerken attığı adımlarda yanlışları olduğu vakit uyarıyoruz. Bütün dünya Barzani'nin karşısına dikildi. Barzaniye referandumu yapamazsın dediler. Adam yaptı, şimdi neyi tartışıyoruz; 'yapmayacaktın, geri alman gerekir vb'. Yaptı adam... Sen de gir kardeşim ondan sonra neyi tartışıyorlarsa tartışsınlar. Gireceksen gir. Kaybetmeyi göze alamayan kazanamaz. Bu coğrafyada bin yıldır ayakta duranlar hep cesur oldular" dedi.

Kahvaltı programına ayrıca; Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılağuz, MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin ve teşkilat mensupları katıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Milliyetçi Hareket Partisi Oktay Öztürk Mersin Irak Politika Güncel Haberler

title