Haberi Paylaş

Kılıçdaroğlu, Sevda-cenap And Müzik Vakfı Ödül Törenine Katıldı

Politika Haberleri

Kılıçdaroğlu, Sevda-cenap And Müzik Vakfı Ödül Törenine Katıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın ödül törenine katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın ödül törenine katıldı. Gecede onur ödülü alan Prof. Dr. Yalçın Tura, musikinin bir eğlence aracı değil eğitim aracı olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile beraber Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda düzenlenen Sevda-Cenap And Müzik Vakfı ödül törenine katıldı. Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katıldığı törende Vakıf Onur Ödülü altın madalyası, çok sayıda davetlinin alkışları eşliğinde Prof. Dr. Yalçın Tura'ya verildi. Törenden sonra bir konuşma yapan Prof. Dr. Tura, "Daha birkaç gün önce İstanbul'da musikinin haram olduğunu, musiki dinlemenin yasaklanması, musiki dinleyenlerin cezalandırılması gerektiğini ileri süren bildirilerin dağıtıldığı bir dönemde Sevda-Cenap And Vakfı'nın 40 yılı aşkın bir süredir sürdürdüğü çabaların değeri çok daha iyi ortaya çıkıyor. Biz, çağdaş çok sesli müzik sanatçıları yeterince ilgi görmediğimizden şikayet ediyoruz. İlgi görüyoruz ama bu bize az geliyor. Eserlerimizin daha çok seslendirilmesini, daha geniş kitlelere yayılmasını diliyoruz. Ama olanla yetiniyoruz" ifadelerini kullandı.

"MUSİKİ EĞİTİM ARACIDIR"

"Musiki bir eğlence aracı değildir" diyen Tura, şöyle devam etti:

"Musiki, insana yüce yaratanın bahşettiği akılla birlikte en önemli hasletlerden biridir. Musiki, insanı insan yapan özelliklerden biridir. İnsana düşünmeyi, dinlemeyi, güzellikleri tanımayı, iyiyi, güzeli, doğruyu seçmeyi öğreten bir eğitim aracıdır, insanı yücelten bir araçtır. Musikide görmek isteyen gözler yüce yaratanın güzelliğini görür. Duymak isteyen kulaklar, eski Bizanslı müzikçilerin dediği gibi meleklerin söylediği sesleri duyar. Bu bakımdan musiki eğitim aracıdır."

Törenin ardından Yalçın Tura'ya ait eserler seslendirildi. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Kemal Kılıçdaroğlu Ertuğrul Günay Yalçın Tura Politika Güncel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title