Haberi Paylaş

Kılıçdaroğlu'ndan yeni video! "Kadınlar için, iktidara geldiğim ilk 6 ayda yapacağım" diyerek vaatlerini madde madde sıraladı

Politika Haberleri

Seçimleri kazanması halinde ilk 6 ayda kadınlar için yapacaklarını yayınladığı video ile duyuran Kemal Kılıçdaroğlu, "Kadınlar için de bahar gelecek" dedi. Kılıçdaroğlu, "Bay Kemal aile destekleri sigortası üzerinden ev kadınlarının sosyal güvenliğinin sağlanmasını öneriyor. İstihdama kadının katılımını sağlayacak teşvikler öneriyor. Boşanan kadınlar için yeni başlangıçlar fonu oluşturmayı öneriyor." ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yeni bir video yayımladı. Videoya Kılıçdaroğlu, "Kadınlar omuz omuza durduklarında aradan kimse geçemez." notu düştü.

Kılıçdaroğlu, Cumhur İttifakı'na desteğini açıklayan HÜDA PAR ile ittifaka katılan Yeniden Refah Partisi'nin aile ve 6284 sayılı Kanun'un çıkarılması talebi üzerinden kadınlara seslendi. Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde ilk 6 ayda kadınlar için hayata geçireceği uygulamaları anlatan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"İyi akşamlar sevgili halkım. Bu aralar gittiğimiz her yerde kadınlar sessizce yanıma geliyor. Seçimle ilgili sorular soruyorlar. Çok ama çok kaygılılar. Başörtülüsü, başı açığı, bekarı, evlisi, annesi inanın hiç fark etmiyor. Hepsinin kaygısı aynı. Temel kadın haklarının bir seçimde oylanmasını anlayamıyorlar. Haklarını bir seçim havucu olarak radikal unsurlara sunulması onları dehşete düşürmüş durumda. Kadınların sırtında zaten devasa bir yük var.

Çocuğa, yaşlıya, hastaya, evin işine her şeye yetmeye çalışıyorlar ve çoğu ev kadınının hiçbir güvencesi yok bu ülkede. Bu yük yeterince ağır değilmiş gibi bir de şimdi en temel haklarının alınması tehdidiyle karşı karşıyalar. Çok ama çok büyük talihsizlik. Onlar için değil tüm Türkiye için bu çok büyük bir talihsizlik.

Bu gece kadınlara seslenmek istiyorum. Türkiye sizleri çok yordu, bunu biliyorum. Özellikle genç muhafazakar kadınlara, "Bay Kemal gelirse kazanımlarınızı kaybedeceksiniz" propagandasını yaptılar, aylarca yaptılar, günlerce yaptılar. Sürekli yalan söylediler, iftira attılar, karalamalar yaptılar. Bunu yapanlar sonra pazarlık masalarına oturdular ve sizleri bir çırpıda 3, 5 oy için sizi yarı yolda bıraktılar. Mübalağa etmiyorum, 3, 5 oy için sizi yarı yolda bıraktılar. Aslında bu yaptıklarının bir adı var ama söylemeye dilim varmıyor.

Altını özellikle çizmek isterim, Bay Kemal asla ama asla kazanımlarınızı kaybetmenize izin vermez. Bay Kemal asla ama asla kadın ve çocuk hakları üzerinden pazarlık yapmaz. Ben o masaya oturup sonra evime dönüp eşimin ve kızlarımın yüzüne bakamazdım. Bakın hangi konuda bana iftira attılarsa, beni karaladılarsa hep o suçları kendileri işlediler. Genç muhafazakar kadını kazanımlarını masaya kendileri yatırdılar. Bir çırpıda genç kızlarımıza ihanet ettiler.

Bu vesileyle Bay Kemal'in iktidardaki ilk 6 ay için kadınlara ne önerdiğini hatırlatmak isterim. Aile destekleri sigortası üzerinden ev kadınlarının sosyal güvenliğinin sağlanmasını öneriyor. Kreşlerin sayısını artırmayı öneriyor. İstihdama kadının katılımını sağlayacak teşvikler öneriyor. Kamu dahil hiçbir istihdam alanında hak kaybı olmayacağının garantisini veriyor. Kadın girişimcinin önünü açmayı öneriyor. Halka açık şirketlerde, kadınların yönetim kurulu kademesinde eşit biçimde temsil edilmeleri için alt sınır öneriyor.

Boşanan kadınlar için yeni başlangıçlar fonu oluşturmayı öneriyor. Doğum iznine ayrılmış ve kanuni süre içerisinde işine dönememiş kadınların dönüşü için şirketlere teşvikler vermeyi öneriyor. Yönetim kademelerinde kadın oranı yüksek olan şirketlere vergi kolaylığı öneriyor. Kadına yönelik şiddetle mücadelede gerekli tüm mekanizmaları ve bütünlükçü politikaları hayata geçirmeyi öneriyor. Kadın sağlığında büyük reformlar öneriyor.

Bay Kemal aslında baharların en güzelini vadediyor. Kadınlar için de bahar gelecek diyor. Çünkü Bay Kemal, kadınlar güçlendikçe Türkiye'nin de güçleneceğini biliyor ve buna inanıyor"

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Politika

Kemal Kılıçdaroğlu Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (44)

baris koc:

bu adamdan koksal babaya iyi vokal olur..benziyorda baska bi halt olmaz)))))))

Cevap Yaz1028Yayından Kaldır
sema kayaönü:

o kadar para alıyor mutfağına bak daha evine bakamıyor Türkiye’ye mi bakacak yazık derim ben bu acıtasyon arka plana ??

Cevap Yaz1327Yayından Kaldır
elif yildiz:

fonu bulan boşanır o zaman

Cevap Yaz419Yayından Kaldır
Tüm 44 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title