Millet ve Cumhur'a alternatif Halk İttifakı resmen kuruluyor! 9 parti bir araya gelecek - Haberler
Haberi Paylaş

Millet ve Cumhur'a alternatif Halk İttifakı resmen kuruluyor! 9 parti bir araya gelecek

Demirören Haber Ajansı - Besti Karalar - Politika
 - Güncelleme:

Erken seçim tartışmalarının gündemde olduğu sırada, sol partilerin bir süredir üzerinde çalıştığı üçüncü ittifak görüşmelerinde sona gelindi. İsmi "Demokrasi İttifakı" olarak belirlenen ittifak için 9 parti Ankara'da bir araya gelecek. Toplantıda son pürüzler ele alınacak.

Türk siyasetinde Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçilmesinin ardından kurulan ilk ittifaklar Cumhur ve Millet olmuştu. Bir süredir sağ partiler ve sol partiler, üçüncü ittifak için çalışmalarını sürdürüyor. Ancak üçüncü ittifakı kurmaya en çok sol partiler yaklaştı. HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Ankara'da HDP'nin de aralarında bulunduğu 9 partinin katılımıyla '3'üncü yol ittifakı'nın nasıl olabileceğine ilişkin toplantı yapılacağını söyledi.

HDP'li Oluç, Tbmm'de düzenlediği basın toplantısında, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Oluç, Ankara'da toplantı gerçekleştirileceğini belirterek, "Bu toplantıya 8 siyasi parti ve HDP katılacak. Orada Türkiye'nin gündemi konuşulacak. Bu ekonomi politikalarının yarattığı sorunlar karşısındaki mücadelenin ve demokrasi eksikliği ele alınacak. Elbette ki bu tartışmanın bir parçası da 2023'de yapılması gereken seçimler olacak. Seçimlerde, nasıl bir tutum alınması gerektiği konusu da konuşulacak. Yani Türkiye'nin bütün meseleleri konuşulacak. Katılan partilerle birlikte ortak bir açıklama yapılır" diye konuştu.

Toplantıya şu anda HDP dışında 8 partinin katılacağını aktaran Oluç, "Meclis'te grubu olan partiler yok, Meclis dışından partiler. Esas itibarıyla adı kimi zaman 'demokrasi ittifakı' kimi zaman 'Demokrasi ittifakı' olarak adlandırılan bir '3'üncü yol ittifakı'nın nasıl olabileceğine dair görüş alışverişinin yapılacağı bir toplantı olacak. Dolayısıyla 'millet ittifakı'nın içindeki partiler yer almayacak" dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkındaki fezlekelerin bu hafta TBMM Karma Komisyon'da görüşülmeye başlanacağını da hatırlatan Oluç, "Komisyonda görüşlerimizi açıklayacağız. Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla demokratik siyasete darbe vurulması, tasfiye edilmesi çabaları doğru değil. Demokratik siyaset zeminindeki kararlı duruşumuzu sürdüreceğiz. HDP'nin şiddetle çatışmayla bir alakası yoktur. HDP'yi demokratik siyasetten tasfiye etme çabaları sonuç vermeyecektir" diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı / Besti Karalar - Politika

Halkların Demokratik Partisi, Saruhan Oluç, Ankara, TBMM, Politika, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (10)

Cemal altın:

Bu ittifak %7 lik bir barajı bile CHP seçmeni desteği olmaksızın aşamaz NOKTA.

Unknown 123:

Hepiniz gelin ülen yamali coraplar

Bilir Kişi:

Seçime kadar zillet ittifakı da katılır merak etmeyin :D

Tüm 10 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title