Haberler

Esenler'de geri dönüşümden elde edilen defterler öğrencilere dağıtıldı

Son Güncelleme:
Abone Ol

Esenler'de geri dönüşümden elde edilen defterler öğrencilere dağıtıldı Esenler Belediyesi geri dönüşümle 7 milyon defteri eğitime kazandırdı.

Esenler'de geri dönüşümden elde edilen defterler öğrencilere dağıtıldı

İSTANBUL - Esenler Belediyesi geri dönüşümle 7 milyon defteri eğitime kazandırdı. Bu yıl kazandırılan 500 bin defter, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin'in de katıldığı törenle öğrencilere dağıtıldı.

Esenler'de geri dönüşüm tesislerinde tamamen atıkların ayrıştırılmasından elde edilen gelirle 14 yılda toplam 7 milyon defter üretildi. Bu sene üretilen defterlerin 500 bini "Kitaplar Hükümetimizden Defterler Belediyemizden" sloganıyla her yıl geleneksel olarak sürdürülen proje kapsamında 85 bin öğrenciye takdim edildi. Şehit Emrah Sağaz İlkokulu'nda Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr. Yusuf Tekin'in katılımıyla gerçekleşen program alanında geri dönüşüm standı da kuruldu. Stantta, geri dönüşümden mavi kapak toplanarak elde edilen tekerlekli sandalyeler, dönüşümden kazanılan ve ihtiyaç sahiplerine verilen deterjanlar, defterler, kitaplar da yer aldı. Bakan Tekin ve beraberindekiler programdan önce stantları gezdi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ilkokul öğrencileri Beyza Gül ve Berat Öztekin ile birlikte sahneye çıktı. Bakan Tekin, "danışmanlarım" olarak tanıttığı öğrencilere mikrofonu vererek konuşmalarını istedi. İlkokul öğrencileri Gül ve Öztekin, belediye başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile öğretmenlerine teşekkür etti.

"Topyekün seferberlik ilan edelim"

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yaptığı konuşmada, "Milli eğitim, eğitim, çok ağır bir yük. Bu yükün altından tek başına bakanlık, öğretmenlerimiz, idarecilerimiz kalkamaz. Ben diyorum ki; 'Gelin, ebeveynlerden başlayalım. Sivil toplum kuruluşlarından belediyelere topyekün seferberlik ilan edelim. Hepimiz yapabileceklerimizi yapalım. Elimizi taşın altına koyalım'. Bu projenin burada gördüğüm kısmı, Esenler Belediyesi'nin bizim bu çağrımıza kulak vermiş, canlı bir örneği olarak görüyorum. İnşallah herkese örnek olur. Biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak buna açığız" diye konuştu.

"Benim asıl dikkatimi çeken pedagojik boyutudur"

Etkinliğin 3 tane kritik başlığı olduğunu söyleyen Bakan Tekin, "Bunlardan bir tanesi, ahlaki ve insani olarak atıklarımızla dünyayı kirletmemize, gelecek kuşakların sağlıklarını, yaşamlarını elinden almaya hakkımız yok. Bu projeyle duyarlılık oluşturmuş oluyoruz. İkinci boyutu ekonomik boyutudur. Buradan bir döngü elde edilmiş. Bir kazanç elde edilmiş. O da Esenler'deki genç kardeşlerimizle paylaştırılmış. Milli Eğitim Bakanı olarak benim asıl dikkatimi çeken pedagojik boyutudur. Çocuklarımıza bu dünyanın sadece bize ait olmadığını, bu dünyanın atalarımızdan bize miras kaldığını ve aynı şekilde gelecek kuşaklara miras bırakmamız gerektiğini yaşayarak, görerek öğreten bir proje olduğu için önemli. Dolayısıyla 3 boyutundan dolayı projeyi uygulayan kişileri tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

"85 bin öğrencimizin defter ihtiyacını buradan karşılıyoruz"

14'üncü kez aynı programı yaptıklarını ifade eden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Esenler, geri dönüşüm konusunda Türkiye'de en fazla aktivite gösteren öncü ilçelerden bir tanesi. Esenler'de bir günde yaklaşık 400 ton çöp topluyoruz. Bu toplamış olduğumuz çöpün yüzde 10'unu geri dönüştürüyoruz. Türkiye'de en yüksek oranda dönüşüm yapan belediyelerden biriyiz. Bu geri dönüştürdüğümüz çöpleri bir taraftan ekonomiye, bir taraftan doğaya, bir taraftan da şehre kazandırıyoruz. Şu anda Esenler'de 85 bin öğrencimizin defter ihtiyacını buradan karşılıyoruz" dedi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, konuşmaların ardından atıklardan üretilen 7 milyonuncu defteri Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e hediye etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Esenler Belediye Eğitim Genel Politika Haberler

Bakmadan Geçme

Telefon ne zaman icat edildi? Telefon mu telgraf mı önce icat edildi? Telefon icat tarihi nedir? 11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title