Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi sözler: Keşke Beşar Esad Özbekistan'a gelse, görüşürdüm

Politika Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şanghay Beşlisi toplantısı için Özbekistan'a gitmeden önce gerçekleştirilen AK Parti MKYK toplantısında "Keşke Esad Özbekistan'a gelseydi, görüşürdüm" dediği ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la görüşüp görüşmeyeceği tartışmaları devam ederken AK Parti'nin Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısında sürpriz bir diyalog yaşandı.

MKYK'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Semerkant'ta Esad'la görüşeceğine dair haberler olduğu hatırlatılarak, "Erdoğan ile Esad görüşecek mi?" soruları yöneltildi. Çavuşoğlu da bu sorulara "Esad Şanghay beşlisine gelmiyor. Böyle bir davet de yok" karşılığını verdi.

Çavuşoğlu'nun bu çıkışından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan söz alarak "Keşke Esed Özbekistan'a gelseydi, görüşürdüm. Ama o oralara gelemez. Onun yüzünden, onun tutumundan dolayı Suriye bölünmek üzere. O kendi iktidarını korumak için muhaliflerle savaşa tutuştu. Kendi iktidarını korumayı tercih etti. Kendi kontrol ettiği alanları korumayı düşündü. Ama büyük toprakları koruyamadı" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, açıklamasının devamında ise şu cümlelere yer veriyor: "Keşke Özbekistan'a gelseydi, görüşürdüm. Bunları yüzüne karşı söylerdim. Biz o zaman kendisine 'Bak, böyle yaparsanız Suriye bölünür' dedik. O muhalifler için bunlar kalabalık ama silahları yok diye düşündü. Bizim uyarılarımızı dikkate almadı. Ama oraya Amerika'nın, Rusya'nın gireceğini düşünmedi. Kendi iktidar alanını korumayı tercih etti ama Suriye'nin büyük topraklarını koruyamadı."

Kaynak: Hürriyet gazetesi / Abdulkadir Selvi

Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (12)

Lider onbes onbes:

Katil esed den suriye cumhurbaskani besar esad a donduyse bu is secim yakindir hadi bakalim.

muhsin erener:

Kinaye yapmış belli. Hani o burda olsada yaptığı yanlışları ve sonuçlarını yüzüne söylesem anlamında söylemiş.

Yunus Orhan:

Ah be reis bu Suriyeliler senin başını yakacak şu adamla görüş gönder şunları savaş falan yok

Tüm 12 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title