Haberi Paylaş

İstifa sonrası suskunluğunu bozdu! Aslı Baykal'ın söyledikleri CHP liderini küplere bindirecek

Politika Haberleri

Geçtiğimiz günlerde CHP'den istifa ettiğini açıklayan eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın kızı Aslı Baykal sessizliğini bozdu. CHP'nin parti taklidinden öteye gidemediğini söyleyen Baykal, "Bu siyaset formu CHP'yi kimliksiz bir yapıya büründürmüş ve sığ politikaların mahkûmu haline getirmiştir" dedi.

Eski CHP Genel Başkanı, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın biyokimya profesörü olan kızı Aslı Baykal, CHP'den istifa etti. Sosyal medya hesabından "Siyasi parti üyeliğiniz sonlandırılmıştır" yazılı mesajı paylaşan Aslı Baykal, "Neden istifa ettiniz?" sorusuna "Gördüğüm lüzum üzerine yazmanız yeterli." yanıtını verdi.

İstifaya ilişkin CHP cephesinden ilk yorumda da CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "Kendisi e-Devlet üzerinden istifa etmiştir. Gerekçesinin kendisine sorulması daha uygun olacaktır" dedi.

Günler süren sessizliğini bozan Aslı Baykal, CHP'den neden istifa ettiğini açıkladı. MASA'ya konuk olan Baykal, CHP'nin gelecek için umut vermediğini söyledi. CHP'nin her seçmene erişebilmek için "çelişkili" mesajlar verdiğini dile getiren Baykal, CHP'nin merkez parti taklidinden öteye gidemediğini belirtti. Baykal, CHP'nin siyasi rengini kaybetmeye başladığını belirterek, "Bu siyaset formu CHP'yi kimliksiz bir yapıya büründürmüş ve sığ politikaların mahkûmu haline getirmiştir" ifadelerini kullandı.

Baykal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'helalleşme' girişimini ise 'eskinin reddi' ve 'CHP'nin ana unsurlarıyla vedalaşma' olarak yorumladı. Helalleşme girişimini CHP'nin parti politikalarından dolayı 'özür dileme' hareketi olarak ifade eden Baykal, "Geçmişi yüzyıla dayanan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olan CHP'nin temel siyaseti için özür dileyip bunu yok saymak hafızayı silmektir" şeklinde konuştu.

CHP'nin ciddi bir savrulma yaşadığını belirten Baykal, "Bu savrulmadaki en can acıtıcı noktanın CHP'nin gayri millî bir pozisyona gelmesidir" dedi. Baykal, CHP'nin iki yıl boyunca kurultayı toplamamasını 'farklı seslere, çözüm önerilerine kulak tıkamak' olarak değerlendirdi. Baykal, bahsettiği bu anlayışı ise 'anti-demokratik' olarak niteledi.

Geçen yıl hakkında, 'CHP'nin gidişatından rahatsız olduğu ve yeni parti kuracağı' iddiaları ortaya atılan Aslı Baykal, bu iddiaları sosyal medya hesabından yalanlamıştı.

Aslı Baykal, geçtiğimiz aylarda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "elektrik faturası ödememe" protestosunu da eleştirmişti. Elektrik zamlarını protesto etmek için faturasını ödemeyen Kılıçdaroğlu'nun evinin elektriği kesilmişti. Eşi Selvi Kılıçdaroğlu'yla birlikte faturaları protesto eden CHP lideri, "Eylemim ülkenin karanlıkta kalan ailelerine, çocuklarına ses olmak içindir" demişti. Aslı Baykal ise bunun üzerine isim vermeden Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek "Elektrik faturasını ödeyemeyene sahip çıkmak iktidara gelince elektrik fiyatlarını nasıl indireceğini anlatarak olmalı, sonuç getirmeyecek eylemlerle gündemi değiştirmek iktidara destek oluyor" ifadelerini kullanmıştı.

Deniz Baykal Aslı Baykal Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (14)

murat aksoy:

CHP Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün kurduğu bir partidir 1922 ila1938 yılları arasında gerçekten Halkın partisiydi ama 10 kasım 1938 den itibaren CHP DMP sine dönüşmüştür yani Dış Mihraklar Partisi bugünkü yöneticiler hem Türkiye hemde Atatürk düşmanları tarafından yönetiliyor .

Cevap Yaz56Yayından Kaldır
Ismail Alkan:

CHP de olay şöyle; sayın Kılıçdaroğlu ilk 3 sene de kurultayı tasfiye etti. Kendisini kimler seçecek onları getirdi. Anlayacağınız CHP kendi içind 100 seçim yapsa 100 ünü de kendisi kazanır. Olay bu kadar basit.

Cevap Yaz414Yayından Kaldır
bekir yapici:

68 yasindayim dededen babadan oy vermesemde chp´liyim oy vermememin tek sebebi sayin baykaldi cünki yüzde 25 e kitlenmis muhalefette kalmayi benimsemis mücadele etmeyen isi oluruna birakan bir kisilige sahipti kilicdaroglu ise dogru ahlakli ve dürüst bir insan ama fazla kibar mücadeleci degil konulari takip etmiyor üzerinde durmuyor.

Cevap Yaz210137Yayından Kaldır
Tüm 14 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title