Haberler
BBC

CHP '4.5-5 Ay İçinde' Olağan Kurultaya Gidiyor

CHP'nin içindeki bazı önde gelen isimlerinin son dönemdeki açıklamalarıyla başlayan seçimli olağanüstü kongre tartışmaları devam ederken, parti yönetimi ise 'olağan kurultay süreci'ni başlatma kararı aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), tüzüğünde yer alan iki yılda bir kongre ve kurultay yapılması şartı çerçevesinde 2017 yılı içerisinde olağan kongreye gitmek için süreci başlatma kararı aldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Çarşamba günü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, partinin 2017 yılı içinde kurultay yapma zorunluluğu olduğunu belirterek, Tüzüğümüzün hükmü 2 yılda bir olağan kongre ve kurultayın yapılmasını emrediyor. Dolayısıyla bu yıl içinde bizim olağan kongre takvimini ve ardından da Parti Meclisi'nin alacağı tarihte kurultayımızı yapmamız gerektiği yönünde bir değerlendirme söz konusu oldu. Bugün yaptığımız MYK'da olağan kongre sürecini başlatmış bulunuyoruz" dedi.

Bingöl, Çarşamba günü başladığını söylediği kurultay sürecinin 4,5-5 ay sürebileceğini de sözlerine ekledi. CHP'nin bir önceki kurultayı Ocak 2015'te yapılmıştı. Bazı parti temsilcileri ise CHP'nin iki yıl dolmadan kurultay düzenleyemeyeceğini savunuyor.

CHP'nin bazı önde gelen isimleri son dönemde değişim çağrıları yaparak, genel başkanlık seçimini de kapsayacak şekilde bir olağanüstü kurultaya gidilmesi gerektiğini savunuyor.

Partinin eski genel başkanı Deniz Baykal, Pazartesi günü CNN Türk'te katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, partinin 2019 cumhurbaşkanlığı seçimleri için adayını artık belirlemesi gerektiğini söyleyerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na "Ya aday ol, ya çekil" çağrısı yapmıştı.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce de Kılıçdaroğlu'na Haziran ayında olağanüstü kurultay yapma çağrısında bulunmuştu.

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Fikri Sağlar da Kılıçdaroğlu'nu karar alamamakla eleştirmiş ve kendisinin "her türlü göreve hazır olduğunu" söylemişti. Bu ifadeler, Sağlar'ın genel başkanlığı aday olabileceği yorumlarını da beraberinde getirmişti.

Fikri Sağlar'a soruşturma talebi

CHP'nin Çarşamba günkü Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısında sarf ettiği sözlerden dolayı Sağlar hakkında disiplin soruşturması süreci başlatılmasına karar verildi.

Toplantısı sonrası bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, "Fikri Sağlar'ın basında yaptığı açıklamalar nedeniyle hakkında disiplin soruşturması başlatılması için Parti Meclisi'nden talepte bulunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir" dedi.

BBC

Cumhuriyet Halk Partisi Tekin Bingöl Fikri Sağlar Politika Haberler

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Özel'den Bahçeli'nin elini öpen Özel Harekat Başkanı'na tepki: Sen, devletin polisi olmayı yanlış anlamışsın

Bakmadan Geçme

YKS 200, 210, 220, 230, 240, 250, 260, 270, 280, 290, 300 puanla nereye girebilirim? YKS hangi bölümler gelir? Han Yunus nerede? Han Yunus nereye bağlı? Han Yunus nasıl yönetiliyor? Rahmi Özkan'ın hastalığı nedir, neden hastaneye kaldırıldı? Avukat Rahmi Özkan'ın sağlık durumu nasıl? Tercih yapıp yerleşmeyince OBP puanı düşer mi? Tercih yapınca OBP puanı tekrar kullanılır mı? Elias Jelert kimdir? Elias Jelert nereli, kaç yaşında? Elias Jelert Kristensen hangi takımda ve pozisyonda oynuyor? İLAHİYAT BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İlahiyat taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! Samsun Tekkeköy'de deprem mi oldu, kaç şiddetinde? 16 Temmuz Samsun'da nerede deprem oldu? Luan Peres kimdir? Luan Peres nereli, kaç yaşında? Luan Peres hangi takımda ve pozisyonda oynuyor? ATT TABAN PUANLARI 2024 | İlk ve Acil Yardım Paramedik Bölümü üniversite kontenjanları ve başarı sıralamaları! EA (eşit ağırlık) Bölümleri neler? Eşit Ağırlık puanıyla hangi bölümler seçilir? Eşit ağırlıkta en iyi bölüm hangisi? YKS CEVAP KAĞIDINI GÖRÜNTÜLEME | YKS cevap anahtarına nasıl bakılır? YURT DIŞI HARÇ PULU FİYATI 2024 | Yurt dışı harç pulu ne kadar, kaç TL? Yurt dışı çıkış harcına zam geldi mi? KYK YURT ÜCRETİ NE KADAR? 2024 KYK yurt ücretleri açıklandı mı? Sema Çeyrekbaşı kimdir, kaç yaşında? Sema Çeyrekbaşı'nın hastalığı nedir, sağlık durumu ne? KYK başvuruları ne zaman başlıyor? 2024 KYK YURT BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR?
Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title