Haberi Paylaş
Bakan Eroğlu: 'Yüz Yıllık Rüya Mavi Tüneli Gerçeğe Dönüştürdük'

Bakan Eroğlu: "Yüz Yıllık Rüya Mavi Tüneli Gerçeğe Dönüştürdük"

Politika Haberleri

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin ilk sulama projesi ve GAP’tan sonra en büyük sulama yatırımı olma özelliğini taşıyan Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında önemli projeleri bir bir hayata geçirdiklerini belirterek, “Konya Kapalı Havzası’na can suyu getiren Mavi Tünel Projesi’ni, yani yüz yıllık rüyayı gerçeğe dönüştürdük. Projenin diğer ayağını oluşturan tesislerde ise çalışmalarımız hızla devam ediyor” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin ilk sulama projesi ve GAP'tan sonra en büyük sulama yatırımı olma özelliğini taşıyan Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında önemli projeleri bir bir hayata geçirdiklerini belirterek, "Konya Kapalı Havzası'na can suyu getiren Mavi Tünel Projesi'ni, yani yüz yıllık rüyayı gerçeğe dönüştürdük. Projenin diğer ayağını oluşturan tesislerde ise çalışmalarımız hızla devam ediyor" dedi.

Konya Ovası Sulama Projesi'nin en önemli ayağını 17 kilometre uzunluğundaki Mavi Tünel oluşturuyor. Mavi Tünel'in Türkiye'nin Urfa tünellerinden sonra ikinci büyük sulama tüneli olduğunu belirten Bakan Veysel Eroğlu, "Osmanlı döneminde yapılması planlanan ancak hayata geçirilemeyen, Cumhuriyet döneminde göreve gelen hükümetler tarafından tozlu raflarda bekletilen bu projeyi biz o raflardan indirerek hayata geçirmeye başladık. KOP'un belkemiği olan bu önemli projeyi geçtiğimiz yıllarda hizmete aldık. Bu tünel vasıtasıyla Akdeniz'in suları artık boşa akmayacak, Akdeniz'in suları Konya Ovası'na bereket katacak" diye konuştu.

Bakan Eroğlu, ayrıca havzadaki su eksikliğinin giderilmesi maksadıyla diğer havzalardan su aktarımı için 3 ana kaynak belirlediklerini ve Bağbaşı Barajı, Bozkır Barajı, Afşar Barajı'ndan da Mavi Tünel'e su verileceğini söyledi.

HAVZAYA YILDA 414 MİLYON METREKÜP SU AKTARILACAK

Yukarı Göksu Havzası'nın Akdeniz'e boşalan sularının yıllık 414 milyon metreküpü inşa edilecek olan üç adet baraj ve Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzası'na aktarılacak. Bu su ile hem Konya Ovası'nın yeraltı suyu desteklenecek hem de nihai sulama alanı olan 2 milyon 234 bin dekar zirai alanın sulama suyu desteklenecek. Ayrıca proje ile Konya şehrinin uzun vadeli içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacını karşılamak maksadıyla yılda 100 milyon metreküp su tahsis edildi.

Bakan Eroğlu, "Akdeniz'e boşa akan suların çevrilerek Konya Ovası'na aktarılmasını sağlayacak Konya'mızın Mavi Rüyası olarak bilinen proje 17 metre uzunluğunda ve 4,2 metre çapında dev bir tüneldir. Mavi Tünel rüyasının gerçekleşmesiyle çiftçimizin yüzü gülecek, mevcut su kaynaklarının geliştirilmesi ile sulanabilir topraklarımızı artıracağız. Bu dev tünelden saniyede 36 metreküp su Konya Ovası'na akacak ve böylece artık su sıkıntısı çekilmeyecek. Sulanmayan birçok kıraç alanın sulamaya açılması ile tahıl ağırlıklı kuru tarımın yapıldığı Konya'da bitki deseni değişecek. Böylece Türkiye ekonomisine sadece Mavi Tünel ile yılda yaklaşık 470 milyon TL katkı sağlanacak" diye konuştu.

KOP KAPSAMINDA 11 MİLYON DEKAR SULAMAYA AÇILACAK

Türkiye'nin diğer büyük projesi KOP çerçevesinde de 14 adet sulama, 3 adet içmesuyu, 1 adet enerji tesisinin yer aldığını ve 11 milyon dekar sulama alanının bulunduğunu belirten Eroğlu "Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerini kapsayan KOP kapsamında ayrıca 1,5 milyon kişiye içmesuyu temin edilecek ve yılda 3 milyar kilovat saat enerji üretilecek. Projenin tamamlanmasıyla ülke ekonomisine sulama anlamında yıllık 2,2 milyar dolar, enerji bakımından 300 milyon dolar, içmesuyu açısından ise 70 milyon dolar olmak üzere toplam 2,57 milyar dolar katkı sağlanacak. Ayrıca KOP ile 100 bin kişiye doğrudan istihdam imkanı sağlanmış olacaktır" ifadelerini kullandı. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Veysel Eroğlu Akdeniz Türkiye Konya Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title