Atatürk Havalimanı polemiği sürüyor! Bakan Kurum'dan, "Bana sormadılar" diyen İmamoğlu'na sert yanıt - Haberler
Haberi Paylaş

Atatürk Havalimanı polemiği sürüyor! Bakan Kurum'dan, "Bana sormadılar" diyen İmamoğlu'na sert yanıt

Haberler.com - Gözde Nur Bayar - Politika
 - Güncelleme:

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, millet bahçesi yapılacak olan Atatürk Havalimanı'yla ilgili eleştirilere yanıt verdi. Alanın imara açılmayacağının altını çizen Kurum, "Yaparken bana sormadılar" diyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na da tepki gösterdi. Kurum, "Peki ben soruyorum, biz sizin çeşmelerinize bir şey diyor muyuz? Biz sizin dikey bahçelerimizi sökmenize bir şey diyor muyuz? Siz bize danışıyor musunuz? Kendisi yapıyor. Nereden buluyorsunuz bu yetkiyi?" dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, dün akşam canlı yayında Habertürk ekranlarında Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtladı. Millet Bahçesi'ne çevrilmek üzere çalışmaların başlatıldığı Atatürk Havalimanı'ndaki durum, siyasilerin tartışmaların odağı olunca Kurum da bu konudaki söylemlere açıklık getirdi.

Kuruma, "Dünyanın en güzel havalimanlarından birini yapıyorsunuz, 132 bin ağaç dikiyorsunuz. Muhalefet buna karşı çıkıyor. Dün Gezi'de bir tane ağaç kesildi diye karşı çıkan CHP zihniyeti, buraya 132 bin ağaç dikiyoruz, buna da karşı çıkıyor. Eleştirmek en doğal hakkınız ama proje yapmazsanız hata da yapmazsınız. Biz kaldırımda türkü söyleyerek gezmiyoruz. Otobanın ortasında gidiyoruz, gürültüleri duyuyoruz, onlardan etkilenmeden gidiyoruz. İş yaparken hata da yapabilirsiniz. Biz iş yapıyoruz, üretiyoruz, milletimize sözümüzü tutuyoruz, Marmaray, Osmangazi dedik bitirdik. 81 ile üniversite dedik bitirdik. Şimdi Atatürk istismarı yapıyorlar. Gazi Mustafa Kemal'in adını ağzına almayanlar şimdi bize Atatürk istismarı yapıyorlar. AKM'ye Atatürk ismi koyan biz değil miyiz? Paralara İnönü'nün resmini kim koydu?" ifadelerini kullandı.

Havaalanındaki pistlerden birinin acil durumlar için kalacağını söyleyen Bakan, "Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, kurucumuzu, ilk cumhurbaşkanımızın ismini 20 yıllık AK Parti iktidarı olarak nereden kaldırdık? Atatürk'ü, ecdadımızı başımızın üstünde tuttuk. Bu istismarın üstünden kimse kazanamaz. Milletimizin değerleri üzerinden bir şey yapmayalım. Biz Ankara'da Cumhuriyetimizin kuruluş aşamasında yapılmış bütün binaları koruduk. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ağzınıza alamayacaksınız, sonra gelip, projemizi eleştirmeye kalkacaksınız. Biz Atatürk Havalimanı'na millet bahçesi yapıyoruz. Pistimizin bir tanesi duruyor. Afet anında uçaklar inecek. Orada pandemi hastanesi yaptık. Ambulans ve uçaklar buraya hizmet verecek. Allah göstermesin olası bir afet anında pistimiz hizmet verecek. Burada Atatürkümüzün ismi hem millet bahçesi hem de Atatürk havalimanı olarak devam ediyor zaten. Biz buranın ismini değiştirdik demedik ki. Maalesef belli değerlerimiz üzerinden bu siyaseti yapmayı bırakmalıyız. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün adını, şanını koruyoruz. Her yerde yaşatmaya gayret gösteriyoruz." dedi.

CHP liderinin havaalanı bölgesinin ranta açılacağı iddialarını da yalanlayan Kurum; "Sayın Kılıçdaroğlu çıkıyor diyor ki 'Burayı ranta açacaklar, Atatürk Havalimanı yıkılıyor, buralar Katarlılara satılacak. Burayı yıktırmayız, yapanı tehdit ederiz, efendim hesap soracağız' Ya böyle bir söylem var mı? Eleştirebilirsiniz ama bu kadar yapamazsınız. Halkın beğenisine sunulmuş, halk beğenmiş projeyi." şeklinde konuştu.

Kurum, kendisine sosyal medya hesabından "Bana sormadılar" şeklindeki eleştirilerine ise şöyle yanıt verdi: "Ekrem İmamoğlu 'Efendim bana bu sorulmadı' Peki ben soruyorum, biz sizin çeşmelerinize bir şey diyor muyuz? Biz sizin dikey bahçelerimizi sökmenize bir şey diyor muyuz? Siz bize danışıyor musunuz? Kendisi yapıyor. Sizin dikili bir ağacınız olmayacak, söyledikleriniz yapmayacaksınız bizim üzerimizden eleştirmeye kalkacaksınız! Nereden buluyorsunuz bu yetkiyi?"

Haberler.com / Gözde Nur Bayar - Politika

Atatürk Havalimanı Ekrem İmamoğlu Murat Kurum Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (29)

Nedim sdiç:

Deyildi tabiki yoksa gezi terör eylemlerinde reisin yanına giden sözcükler gezi parkı icin birşeyler isterdi onlar marmaray yapılması dedi havaalanı yapılmasın dedi onlar kanal istanbul yapılmasın dedi vs vs vs onların dertleri ülke ilerlemesin gavurun kucagından kalkmayalım

alperenlive:

Türkiye'nin en büyük holdingi istanbul'un en değerli ormanında kanunlara aykırı bir şekilde ağaç katliamı yapıp "mülkiyeti kendi vakıflarına ait üniversite dikerken" kimsenin sesi çıkmaz, hükümet ağaç olmayan biryeri yeşillendirilmeye kalkarsa hepsi yeşilsever olup çıkar..

ibrahim sarı:

Sayın imamoğlu, bazı büyükelçiler ve yurt dışında bazı yabancı yetkililer ile Türkiye hakkında görüşürken devleti yönetenlerden izin aldınız mı, bazı duvarlara binlerce TL para vererek satanist figürler yaptırırken İstanbul ludan izin aldınız mı

Tüm 29 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title