Haber : Putin'in arkadaşı olduğu için görevden alınan orkestra şefine yapılanlar Erdoğan'ı kızdırdı: Böyle saçmalık olmaz - Haberler

Haberi Paylaş

Putin'in arkadaşı olduğu için görevden alınan orkestra şefine yapılanlar Erdoğan'ı kızdırdı: Böyle saçmalık olmaz

Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşında Batı ülkelerinin takındığı tavrı sert bir dille eleştirdi. Almanya'da orkestra şefinin Putin'in arkadaşı olduğu için görevden alınmasını örnek veren Erdoğan, "Putin'in arkadaşı diye flarmoni orkestrası şefinin görevine son veriyorsunuz. Dostoyevski'nin eserlerine yasak getiriyorsunuz, böyle saçmalık olur mu?" dedi.

TBMM'de AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 gündür Ukrayna'yı işgal eden Rusya ile ilgili açıklamalarda bulundu. Savaş nedeniyle mesleklerini icra etmekte olan Rus vatandaşlarının haksız uygulamalara tabi tutulmasını eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tutumu saçmalık olarak nitelendirdi.

Erdoğan, "Rus sanatçılarına, sporcularına yönelik cadı avını da kabul etmiyoruz. Putin'in arkadaşı diye flarmoni orkestrası şefinin görevine son veriyorsunuz. Dostoyvski'nin eserlerine yasak getiriyorsunuz, böyle saçmalık olur mu? Bağdat'ta kütüphaneleri yakıp yıkan Hülagü'den bunun ne farkı var? Aynı bu." ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dostu ve destekçisi olduğu bilinen dünyaca ünlü orkestra şefi Valery Gergiev'e Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter tarafından, Putin'in saldırısını kınaması için 24 saat süre verilmişti. Şefin görevine daha sonra son verilmişti.

Savaş nedeniyle Milano'daki devlet okullarından Bicocca Üniversitesi'nde, Ukrayna-Rus savaşı nedeniyle Rus yazar Dostoyevski'in eserleri ders kitaplarından çıkartılmıştı. Sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine Bicocca Üniversitesi Dostoyevski eserlerinin herhangi bir yaptırıma dahil olmayacağını açıklayarak "Milano-Bicocca Üniversitesi, diyaloğa ve dinlemeye açık bir yüksek eğitim kurumudur." ifadelerine yer vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dostoyevski Ukrayna Almanya Putin Savaş Rusya Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Alis Yiğit:

Önemli olan insan olmak siz insanlıktan cikmisiniz böyle ayrım mı olur ölüm kalım meselesinde yada hak edalet konularında

Alis Yiğit:

Sarı saçlı mavi gözlü çocuklar ölüyor diyorlar siyah çocuklar değersiz mi esmer aylan bebek değersiz mi bir Hintli değersiz mi bir Japon bir Türk bir Arap çok mu değersiz gerçek ortaya çıktı gerçek batı bu

Umit Cetin:

reis ver emri kılalım cuma namazını moskovada

Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title