Haberler

10. Cumhurbaşkanı Sezer'den yıllar sonra gelen mesaj: Akıl ve bilimden uzaklaşan toplumların ne durumlara düştüğünü biliyoruz

Abone Ol

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin düzenlediği 2021 Yılı Yılın Atatürkçüsü Ödülleri Töreni'ne katıldı. Yıllar sonra kameralar önüne geçen Sezer törende yaptığı konuşmada, "Atatürkçülük düşüncesinin iki temel nedeni var, hepimiz biliyoruz; akıl ve bilim. Bu iki ilkeden, hatta Atatürk demiştir, benim söylediklerimle bilim çelişirse bilimi yeğleyin. Akıl ve bilimden uzaklaşan toplumların ne durumlara düştüğünü hepimiz biliyoruz" ifadesini kullandı.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi'nde, derneğin Kurucu Genel Başkanı "Prof. Dr. Muammer Aksoy'u Anma ve 2021 Yılı Yılın Atatürkçüsü Ödülleri Töreni" düzenlendi.

TÖRENE İSMET İNÖNÜ'NÜN KIZI DAHİL ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI

Törene, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün kızı Özden Toker, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan ADD Genel Başkanı Mustafa Hüsnü Bozkurt, Aksoy'un 31 Ocak 1990'da öldürüldüğünü anımsatarak, bu haftayı "Adalet ve Demokrasi Haftası" olarak kabul ettiklerini bildirdi.

"LAİK CUMHURİYET İLELEBET PAYİDAR OLACAK"

Aksoy'un, derneği kurmasından yaklaşık 8 ay sonra katledildiğini söyleyen Bozkurt, "Bu aziz millet, bu karanlığı mutlaka aydınlatacak, buna adım kadar eminim ve hiç kuşku duymuyorum; Mustafa Kemal Atatürk'ün Kemalist cumhuriyeti, laik cumhuriyeti ilelebet payidar olacak" diye konuştu.

UĞUR DÜNDAR DA "YILIN ATATÜRKÇÜLERİ" ARASINDA

Aksoy'un hayatının anlatıldığı kısa filmin izletilmesinin ardından "Yılın Atatürkçüsü" ödüllerine layık görülen isimler açıklandı. Basın alanında Uğur Dündar, edebiyat alanında Prof. Dr. Ataol Behramoğlu, bilim ve sağlık alanında Prof. Dr. Ahmet Saltık ve sanat alanında Müjdat Gezen, "Yılın Atatürkçüleri" seçildi.

10. CUMHURBAŞKANI AHMET NECDET SEZER'DEN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

Törende ödülleri veren isim olan 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer dikkat çeken bir de açıklama yaptı. Sezer, kısa açıklamasında "Atatürkçülük düşüncesinin iki temel nedeni var, hepimiz biliyoruz; akıl ve bilim. Bu iki ilkeden, hatta Atatürk demiştir, benim söylediklerimle bilim çelişirse bilimi yeğleyin. Akıl ve bilimden uzaklaşan toplumların ne durumlara düştüğünü hepimiz biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Politika

Atatürkçü Düşünce Derneği Mustafa Kemal Atatürk Ahmet Necdet Sezer Atatürk Politika Güncel Haberler

Yorumlar (37)

Yaşar Tosunoğlu:

Bilim İHA yapmakla olur SİHA yapmakla olur tünel köprü otoyol baraj hava alanı yapmakla olur baloda kadeh kaldırmakla olmaz

Yanıtla1115Yayından Kaldır
haksız mıyım:

ahlak olmadan akıl ve bilim sadece pislik üretir. zira o aklı ve bilimi hayırlı işlerde kullanmak için iyi niyet, güzel ahlak olmalıdır. akılsız ahlak insanı aptallaştırır, ahlaksız akıl da yoldan çıkarır

Yanıtla1825Yayından Kaldır
mustafa Can:

Atatürkçüyüm diyenlerin çoğunda milliyetçilik yok devletçilik zaten yok halka da tepeden bakıyorlar. Bilim akıl hak getire. Adamlar dünyanın en iyi sihalarını üretiyor Atatürkçülük diyenler yok hani %100 yerliydi diye açık arıyor.

Yanıtla2734Yayından Kaldır
Tüm 37 yorumu okumak için tıklayın
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title