Pepsico İkinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Pepsico İkinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

26.07.2012 16:43 | Son Güncelleme: 26.07.2012 16:43
Pepsico İkinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

PepsiCo'nun 2012 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Indra Nooyi şunları söyledi:

PepsiCo'nun 5 kritik alanda performansını daha da iyileştirmeye ve hedeflediği rakamlara ulaşmaya odaklandığını vurgulayan Nooyi, bu alanların markalarımızın gücünü artırma, inovasyon, uygulama, verimlilik ve nakit getirilerin artırılması olduğunu belirtti.

İkinci çeyrekte net gelir artışlarının organik bazda yüzde 5 olduğunu aktaran Indra Nooyi, geçtiğimiz günlerde Türkiye'yle birlikte beş ayrı ülkeye gerçekleştirdiği ziyaretlerden son derece etkilendiğini de ifade etti.

"Bu yıl, şirketimizin uzun vadeli büyümesini daha iyi bir pozisyona taşıyabilmek için beş kritik alanda performansımızı iyileştirmeye ve hedeflediğimiz rakamlara ulaşmaya odaklanıyoruz. Bu alanlar, markalarımızın gücünü artırma, inovasyon, uygulama, verimlilik ve nakit getirilerimizi ileri taşıyabilmektir. Çalışanlarımızın yoğun çalışmaları ve kararlılığı sayesinde, yılın ikinci çeyreğinde, tıpkı ilk çeyrekte olduğu gibi, beklentilerimize paralel sonuçlar elde ettik, bir yandan da stratejik önceliklerimizde ilerlemeler kaydettik."

Nooyi'nin aktardığı verilerle PepsiCo 2012 yılının ikinci çeyreğinde şu sonuçlara ulaşıldı:

· Temel hisse başına kazancı (EPS) 1.12 $ oldu.

· Net gelir artışı, bulunduğu dört sektörün her birindeki organik gelir artışının desteğiyle, organik bazda yüzde 5 oldu.

· Hem global içecek ve yiyecek operasyonlarımızın gelirleri organik bazda artış gösterdi.

· Yükselen ve gelişen piyasalarda güçlü gelir artışı gerçekleşti; Hindistan ve Meksika gibi yükselen piyasaların önemli ülkelerinde organik büyümenin iki haneli rakamlara ulaşmasıyla birlikte, gelir artışı yükselen ve gelişen pazarlarda organik bazda yüzde 9'u aştı.

Indra Nooyi bu temel göstergelerle birlikte son dönemde gerçekleştirdiği ülke ziyaretleri üzerinde de durarak şunları söyledi: "Bu ülkelere gerçekleştirdiğim ziyaretlerde, Türkiye, Çin, Rusya, Kolombiya ve Dubai'deki PepsiCo ekiplerinin ne kadar yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını gördüm. Çalışanlarımızın rekabetçi ruhu ve kararlılıklarından daha önce etkilenmediğim kadar etkilenmiş durumdayım."

Beş temel öncelikli alanda sağlanan ilerleme

PepsiCo Dünya Başkanı Indra Nooyi, odaklandıkları 5 temel alana dair ise şu bilgileri verdi:

Markalarımızın gücünün artırılması: 12 global mega markamıza dönük artan reklam ve pazarlama yatırımlarımıza ve harcamalarımızla paralel biçimde daha büyük ölçek ve etkiye ulaşmaya odaklanıyoruz. Daha global bir koordinasyon sağlayarak, marka mesajlarımızda daha fazla uyuma ve tutarlılığa ulaşıyoruz.

İnovasyon: Amacımız yeni ürünlerimizin toplam net gelirlerimize katkısını artırmaktır. Yılın ikinci çeyreğinde, önemli müşterilerimizden Taco Bell 10 hafta içerisinde 100 milyon Doritos Locos Tacos'un satıldığını duyurdu – bu şirketin 50 yıllık tarihindeki en başarılı lansman oldu.

Uygulama: Değer zincirimizin her bir unsurundaki uygulamamızı iyileştirerek, etkinliğimizi, kalitemizi ve hizmetimizi de geliştiriyoruz. PepsiCo Avrupa bu alanda öncülüğü üstleniyor ve hatasız uygulamanın bütün olarak büyümeyi nasıl körükleyebileceğini bize gösteriyor.

Verimlilik: En iyi deneyim ve örnekleri paylaşarak, süreçlerimizi değiştirip geliştirerek faaliyet performansımızı da artırıyoruz. Toplamda, verimliliğimizi bu yıl 1 milyar dolar, gelecek üç yılda 3 milyar dolar artırma hedefimize ulaşmak için verimlilik konusundaki çalışmalarımıza çok önem veriyoruz

Nakit getirileri artırmak: Yılın ilk yarısında hissedarlarımıza 2.8 milyar dolarlık nakit getiri sağladık. Tüm yıl için temettü ve yeni hisse satın almalarıyla birlikte 6 milyar dolara ulaşmaya, yaklaşık yüzde 12'lik bir artış sağlamaya çalışıyoruz. Haziran ayıyla birlikte temettülerimiz, 40 yıl üst üste artış göstermiş oldu.

PepsiCo, 2012'nin ilk iki çeyreği sonunda ulaştığı sonuçları yılın ikinci yarısında da sürdürerek, hem hissedarlarına daha yüksek getireler sağlamayı hem de odaklandığı 5 alanda daha fazla ilerleme kaydetmeyi hedefliyor.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Ekonomi

Son Dakika Haberleri

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Pepsico İkinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31.10.2020 07:21:47. #1.14#
title