Pedasa Antik Kenti Günyüzüne Çıkarılıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Pedasa Antik Kenti Günyüzüne Çıkarılıyor

AA - Haberler | Yerel
Pedasa Antik Kenti Günyüzüne Çıkarılıyor

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Konacık beldesinde yapılan kazı çalışmalarında, Pedasa Antik Kenti günyüzüne çıkarılıyor.

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Konacık beldesinde yapılan kazı çalışmalarında, Pedasa Antik Kenti günyüzüne çıkarılıyor.

Pedasa Antik Kenti Kazı Başkanı, Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun ve Muğla Üniversitesi'nden bazı akademisyenlere Pedasa Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Adnan Diler, daha sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, Pedasa Antik Kenti'nin Anadolu Demirçağ uygarlıkları içerisinde kurulmuş kentlerden biri olduğunu söyledi. Troya uygarlığının yıkılışından sonra, ikinci bin yılın son sürecinin Demirçağ uygarlıklarının ortaya çıkış süreci olduğunu anlatan Diler,

"Karlar ve Lelekler bu süreçle birlikte ortaya çıkmıştır. Bu toplumlar süreç içerisinde uygarlıklar oluşturmuştur. Pedasa bunlar içerisinde önemli bir yerdedir. Çünkü bizim Pedasa'da bugüne kadar açığa çıkardığımız bütün veriler göstermiştir ki, Pedasa Karya'nında aslında en eski buluntularını bize sunan bir yerdir. Özellikle mezarlık buluntuları, nekropol buluntuları bunu çok güzel gösteriyor" dedi.

-"PEDASA'DA ARKEOLOJİK ALAN YARATMAYA ÇALIŞIYORUZ"-

Pedasa Antik Kenti'nden bugüne kadar Athena kutsal alanında, mezarlık alanında, platform mezarlarda ve akrapoliste kazı çalışmaları yaptıklarını, bundan sonrada bu çalışmaları yapmaya devam edeceklerini belirten Prof. Dr. Diler, "Ama bizim Pedasa'daki çalışmalarımızda, özellikle mezarlık, nekropol, timülüs ve platform mezar çalışmalarının çok ayrı bir önemi var. Çünkü bunlar etnik yapıyı erken malzemeyi veren yerler. Çok iyi korunmuş malzemeyi verdiği içinde önemli buluyoruz. Pedasa'da daha uzun yıllar çalışılacak. Pedasa'da bir korunmuş doğal alan, bir arkeolojik alan yaratmaya çalışıyoruz. Bunun için sponsorlara da ihtiyacımız var" diye konuştu.

-"ANTİK KENT OLARAK DİZAYN EDİLMESİNDEN YANAYIZ"-

Prof. Dr. Mansur Harmandar ise Pedasa Antik Kenti'nde büyük bir medeniyet yattığını, buranın Türkiye'nin önemli bir varlığı ve zenginliği olduğunu ifade etti. Bunu ortaya çıkarmanın, tabiat varlıklarını, kültür zenginliğini ortaya koymak bakımından son derece önemli olduğuna işaret eden Rektör Harmandar, şöyle konuştu:

"Adnan bey burada 5 yıldır çalışıyor. Çok güzel şeyler ortaya çıkarmış. Bodrum yarımadası turizme dayalı bir kent oldu. Turizmi sadece deniz ve güneş turizmi olmaktan çıkartıp, inanç turizmine, kültür turizmine dönüştürmek gerekiyor. Sadece yaz aylarında 3-4 aylık bir turizm değil, 12 ay süren bir turizm için bu tip ören yerlerimizin antik kentlerimizin ortaya çıkarılması gerekiyor. Buranın turistlerin ziyaret ettiği güzel bir antik kent olarak dizayn edilmesinden yanayız. "

- MUĞLA

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title