Paü'de Yükseköğretimin Geleceği Konuşuldu
Haberler » Yerel » Paü'de Yükseköğretimin Geleceği Konuşuldu - Haberler

Paü'de Yükseköğretimin Geleceği Konuşuldu

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ‘Yükseköğretimin Geleceği ve Üniversiteler’ konulu konferans verdiler.

Paü'de Yükseköğretimin Geleceği Konuşuldu

Rektörü Prof. Dr. ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. 'Yükseköğretimin Geleceği ve Üniversiteler' konulu konferans verdiler.


Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezi'nde gerçekleşen konferansta ilk olarak söz alan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Pamukkale Üniversitesi hakkında genel bilgiler verdikten sonra 'deki üniversite kavramı ve tarihsel süreci, yeni nesil üniversite, dünya üniversitesi olmanın gereklilikleri gibi birçok konuda bilgiler aktardı. Uluslararası üniversite olma yolunda önemli açıklamalarda bulunan Bağcı, "Dünya literatürüne katkıda bulunmak için bir yarış var. Her 35 saniyede bir literatür giriyor. Yani her 35 saniyede dünyanın çehresini değiştirecek yeni uygulamalar yapılıyor. Üniversitelerin uluslararasılaşmasürecini sadece öğrenci değişimleriyle değil, ikili işbirlikleri ve araştırma anlaşmalarıylada sürdürmeleri gerekiyor. YükseköğretimPlanlama ve Yönlendirme Kurulu ve Yükseköğretim Kalite Kurulu sayesinde yükseköğretimin kalitesi her yönüyle incelenmiş olacak" dedi. Denizli'de eğitim-öğretim gören lise son sınıf öğrencisi yaklaşık 600 kişinin takip ettiği konferansta söz alan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ise, "İnovatif ve Proaktif Üniversitenin Kodları" konulu sunumunu yaptı. Üniversitelerin üç temel görevinin olduğunu belirterek sözlerine başlayan Rektör Yılmaz, bunların eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve sosyal sorumluluk projeleri olduğunu söyledi. İnovasyonun önemine değinen Prof. Dr. Yılmaz, "Lider olmak istiyorsanız mutlaka inovasyon yapmak zorundasınız. Hangi mesleği yaparsanız yapın lider olun. Yoksa sıradan bir takipçi olursunuz. Bu durum sadece kişiler için değil kurumlar için de geçerli. Pamukkale Üniversitesi de inovasyona önem veren örnek üniversiteler arasında yer alıyor" dedi. Konuşmaların ardından öğrenciler, Bağcı ve Yılmaz'a sorular sordular. - DENİZLİ

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler