Haberler

"Oyun Terapileri Sempozyumu", uzman akademisyenlerle online olarak İstanbul'da gerçekleştirildi

Oyun Terapileri Enstitüsü'nün düzenlediği "Oyun Terapileri Sempozyumu", dünya ve Türkiye'den yaklaşık 660 ruh sağlığı çalışmacısının katılımıyla online olarak yapıldı.

Oyun Terapileri Enstitüsü'nün düzenlediği "Oyun Terapileri Sempozyumu", dünya ve Türkiye'den yaklaşık 660 ruh sağlığı çalışmacısının katılımıyla online olarak yapıldı.

Oyun Terapileri Enstitüsünden yapılan açıklamaya göre, çocuklarda görülen tırnak yeme, alt ıslatma, öfke, kaygı ve korku gibi problemlerin çözümünde dünyada yaygın olarak kullanılan oyun terapisi, Türkiye'de son 10 yılda ilgi görmeye başladı.

Bu alanda çalışmalar yapan Oyun Terapi Enstitüsü ise 7 Ekim 2019'daki Dünya Çocuk Günü'nde, oyun terapilerinin uluslararası standartlara uygun olarak anlaşılmasını ve yaygınlaştırılmasını sağlamak için kuruldu. Enstitü, Taksim'deki özgün tematik kütüphanesi ile meraklılarına hizmet verirken, her hafta düzenlenen programlarla çocuk ruh sağlığı alanında çalışan uzmanlara ışık tutmayı amaçlıyor.

Türkiye'de ilk kez düzenlenen "Oyun Terapileri Sempozyumu" yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle online olarak 16-17 Mayıs'ta İstanbul'da düzenlendi. Sempozyuma 10 ülke ile Türkiye'nin 60 şehrinden toplam 660 ruh sağlığı çalışmacısı katıldı.

İki gün süren sempozyumda, Prof. Dr. Ümran Korkmazlar, Doç. Dr. Şaziye Senem Başgül, Doç. Dr. Vahdet Görmez, Doç. Dr. Barış Ekici, Dr. Olcay Güner, Dr. Neslihan Zabcı, Dr. Aziz Zorlu, Deniz Altınay, Çağla Tuğba Selveroğlu, İrem Polat, Selva Arslan, Nil Akat, Aslı Candan Kodalak, Cihan Çelik gibi alanında uzman akademisyenler sunum yaptı.

Çocuklarla "EMDR", "Çocuklarla Sanat Terapisi", "Çocuklarla Bilişsel Davranışçı Terapi", "Çocuk Psikodraması" ile "Nöroplay" gibi konuların yanında çocuk merkezli, deneyimsel, gelişimsel ve "Theraplay" gibi oyun terapisi ekollerinin tartışıldığı sempozyum yoğun ilgi gördü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Klinik Psikolog ve Enstitü Başkanı Mehmet Teber, çocuk terapileri alanında kapsayıcı bir çatı ve alanında yol gösterici bir organizasyon olarak kurulduklarını belirtti.

Teber, en büyük hayallerinin Türkiye'de yapılmayan "Oyun Terapileri Sempozyumu" olduğunu, pandemi süreci ortaya çıkınca sempozyumu online olarak düzenlemeye karar verdiklerini kaydetti.

Sempozyumu büyük bir katılım ve beğeni ile gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Teber, "Sempozyumda 15 hocamız, 10 ülkeden, 60 şehirden, 650 katılımcıya seslendi. Neredeyse tüm çocuk terapisi ekolleri ve oyun terapisi ekolleri ülkemizde ilk defa aynı çatı altında bilimsel bir temelle ele alındı. Online yaparak mekan, şehir, ülke sınırlarını aştık." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel

İstanbul Türkiye Haberler

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title