Oyak- Renault'da Toplu İş Görmesi Öncesi Protesto ve Kavga; 3 Yaralı

Oyak- Renault'da Toplu İş Görmesi Öncesi Protesto ve Kavga; 3 Yaralı

Oyak- Renault'da Toplu İş Görmesi Öncesi Protesto ve Kavga; 3 Yaralı
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Bursa'da Oyak-Renault Otomobil Fabrikası'nda önümüzdeki günlerde başlayacak toplu iş görüşmesi öncesi yetkili sendika Türk Metal'in hazırladığı taslağı yetersiz bulan işçiler, dün gece fabrikada iş bırakma ve oturma eylemi yaptı.

Bursa'da Oyak-Renault Otomobil Fabrikası'nda önümüzdeki günlerde başlayacak toplu iş görüşmesi öncesi yetkili sendika Türk Metal'in hazırladığı taslağı yetersiz bulan işçiler, dün gece fabrikada iş bırakma ve oturma eylemi yaptı. Vardiye değişikli sırasında yaşanan kavgada ise üç işçi sopa, bıçak ve yumruk darbeleriyle yaralandı. Polis fabrika çevresinde aldığı önlemleri artırdı.

Otomotiv sektörünün önemli kuruluşlarından Oyak Renaul'ta önümüzdeki günlerde başlayacak toplu iş görüşmesi öncesi yaşanan gerginlik bu sabah bıçak, sopa ve yumrukların kullanıldığı kavgaya dönüştü. Toplam 6 bin işçinin üç vardiya halinde çalıştığı Oyak Renault'taki olaylar, toplu iş sözleşmesi yetkisi olan Türk- İş'e bağlı Türk Metal yöneticilerinin geçtiğimiz hafta hazırladıkları taslağı işçilerle paylaşması sonucu yaşandı. DİSK'e bağlı Birleşik Metal'in de yapılanma içersinde olduğu Oyak Renault'ta, hazırlanan paketi beğenmeyen dün akşam vardiyasındaki kaporta bölümünde çalışan işçiler iş bıraktı. İdare binası önünde oturma eylemi yapan çalışanlar, işverenle işbirliği yapmakla suçladıkları sendika yöneticilerini istifaya çağıran sloganlar attı.

SABAH SAATLERİNDE KAVGA ÇIKTI

Oyak Renault Otomobil Fabrikası'ndaki gerginlik bu sabah saat 08.00'de vardiya değişiminde kavgaya dönüştü. Bosch'ta çalışan bir grup Birleşik Metal İşçisi Oyak Renault'ta çalışanlara destek vermek için fabrika gönüne gelince başlayan sataşma bıçaklı, sopalı ve yumruklu kavgaya dönüştü. Yaşanan olaylarda Bosch'ta çalıştığı bildirilen Mesut Bakır (33), Naci Turan (35) ve Onur Arsil (29) yaralandı. Yaralı işçiler ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Polis, özellikle vardiya değişimi sırasında fabrika önünde aldığı önlemleri artırdı.

TÜRK METAL: MARJİNAL GRUPLAR ORTALIĞI KARIŞTIRIYOR

Oyak Renault'ta toplu iş sözleşmesi yapma yetkisine sahip olan Türk Metal Nilüfer Şubesi Başkanı Ruhi Biçer gelişmelerle ilgili şunları söyledi:

"Bizim hazırladığımız toplu iş görüşmesi öncesi taslak çok iyi. Saat ücreti 5.5 TL'nin altında olan işçi arkadaşların ücretlerine artı 40 kuruş fark talep edeceğiz. Toplu iş sözleşmelerine bireysel emekliği de kattığımızda ilk altı aydaki artışın yüzde 24.44 olduğu ortaya çıktı. Asgari ücrete yüzde 3 zam öngörüldüğü, kamu sözleşmelerinin yüzde 3- 4 oranında anlaşmaya gidildiği günümüzde bu artış az değil. Yaşanan olayları fabrika içersindeki bir grup marjinal görüşlü kişilerin, çalışanların ekmeğine kan doğraması olarak kabul ediyorum. Ayrıca olaylar çıktığında ben ve arkadaşlarım fabrika içerisindeydik. Daha sonradan öğrendik"

BİRLEŞİK METAL: HESABI SORULACAK

Birleşik Metal İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Atar ise, Türk Metal yöneticilerini suçlayarak, yaşanan olayların hesabını soracaklarını söyledi. Oyak Renault'ta işçilerin çok ağır şartlarda 1000- 2000 TL arasında ücretle çalıştığını belirten Atar şöyle konuştu:

"Türk Metal önümüzdeki günlerde başlayacak olan 2012- 2014 toplu iş görüşmesi sözleşmesi öncesi hazırladıkları taslağı çalışanlar ile paylaşmadılar. Hazırlanan taslak açıklandığında doğal olarak tepki ile karşılaştılar. Metal işçilerinin, kendi geleceğiyle ilgili ekonomik ve sosyal hakları söz konusu olunca, görüşlerinin alınması gerekirdi. Bu onların en demokratik haklarıdır. Metal işçilerinin özgürlük ve hak arayışı direnişi sürdürecektir. Hesabı sorulacaktır."

US,ST(FK/COŞ) - Bursa/ Osmangazi

Oyak- Renault'da Toplu İş Görmesi Öncesi Protesto ve Kavga; 3 Yaralı
Oyak- Renault'da Toplu İş Görmesi Öncesi Protesto ve Kavga; 3 Yaralı
Oyak- Renault'da Toplu İş Görmesi Öncesi Protesto ve Kavga; 3 Yaralı
Oyak- Renault'da Toplu İş Görmesi Öncesi Protesto ve Kavga; 3 Yaralı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title