Osman Kavala serbest mi bırakıldı, tutukluluğu devam ediyor mu? Osman Kavala davasında son dakika gelişmeleri nelerdir? - Haberler
Haberi Paylaş

Osman Kavala serbest mi bırakıldı, tutukluluğu devam ediyor mu? Osman Kavala davasında son dakika gelişmeleri nelerdir?

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
Osman Kavala serbest mi bırakıldı, tutukluluğu devam ediyor mu? Osman Kavala davasında son dakika gelişmeleri nelerdir?

Son dakika haberlerine göre, Gezi Parkı davasında Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Bunun ardından vatandaşlar, Osman Kavala serbest mi bırakıldı, tutukluluğu devam ediyor mu? Osman Kavala davasında son dakika gelişmeleri nelerdir? Osman Kavala tutuklandı mı? Osman Kavala serbest mi bırakılacak? İşte detaylar...

Birleştirilmiş Gezi davasında ikinci duruşma bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi hakkında "Soros artığı" ifadesini kullanmasının ardından duruşmalara katılmayacağını duyuran Osman Kavala, bugünkü duruşmaya da SEGBİS sistemine bağlanmadı. Peki, Osman Kavala serbest mi bırakıldı, tutukluluğu devam ediyor mu? Osman Kavala davasında son dakika gelişmeleri nelerdir?

Birleştirilen Gezi Parkı ile Çarşı Grubu davasının ikinci duruşması bugün Çağlayan Adliyesi'nde yapıldı. 4 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Osman Kavala, "Savunma yapmam anlamsız" diyerek SEGBİS üzerinden duruşmaya katılmayı reddetti. Mahkeme, Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Birleştirilmiş Gezi davasında ikinci duruşma bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi hakkında "Soros artığı" ifadesini kullanmasının ardından duruşmalara katılmayacağını duyuran Osman Kavala, bugünkü duruşmaya da SEGBİS sistemine bağlanmadı.

Duruşma savcısı, bir kısım sanık avukatlarının tefrik taleplerinin ve Gezi ve Çarşı dosyalarının ayrılması taleplerinin reddine, vareste taleplerinin sorgulaması yapılan sanıklar yönünden kabulüne, ve Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına karar verilmesini talep etti. Mahkeme de Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Bir sonraki duruşma 17 Ocak 2022 tarihine ertelendi.

Yargıtay, bozma ilamında ' Gezi Parkı ile Çarşı davalarının arasında hukuki bağlantı olduğu' gerekçesiyle birleştirilmesine karar verilmesi gerektiğini kaydetmişti. 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazı göndererek, davaların birleşmesine onay verdiğini belirtmişti. Davalar, 30 Temmuz 2021 tarihinde 13. Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirilmişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 10 Aralık 2019 tarihinde Kavala'nın tutukluluğun hak ihlali olduğuna hükmetmiş, derhal serbest bırakılmasını istemişti. AİHM kararlarının uygulanmasını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Kavala'nın 30 Kasım'a kadar serbest bırakılması için süre vermişti. Aksi halde Avrupa Konseyi üyesi Türkiye hakkında taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne (AİHS) uymadığı gerekçesiyle ihlal prosedürü başlatacağına dikkat çekilmişti.

2013'te Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve Türkiye geneline yayılan olaylarla ilgili dava, 8 yıl sonra sil baştan, üstelik torba dava halinde yeniden görüldü. Gezi'yi organize ettikleri iddia edilen aralarında tutuklu Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın da bulunduğu 16 sanık hakkındaki beraat kararının bozulmasından sonra dava torba davaya dönüştü.

Kavala'nın serbest kalmasını engellemek amacıyla daha önce tahliye edildiği, Türkiye'nin AİHM'de mahkum edilmesine yol açan iddialar, Türk Ceza Kanunu'ndaki farklı maddelerden yeniden dava konusu yapıldı. Bu dava, Gezi davası ile birleştirildi. 6 yıl önce beraatle biten Çarşı davası da Yargıtay tarafından bozuldu ve bu dosya da Gezi davasına eklendi. Böylece, Gezi davası, her biri daha önce yargılama konusu yapılan, iddiaları defalarca tartışılan ayrı dosyaların birleştiği bir torba dava haline geldi. Mahkeme heyeti avukatların dosyaların ayrılması talebi dahil tüm taleplerini reddetti. Bunun üzerine Çarşı avukatları duruşmadan çekilme kararı alarak salonu terk etti. Salonda bulunan seyirciler de avukatlara alkışlarla destek verdi. Geçtiğimiz duruşmada hukuki durumda değişiklik olmadığı gerekçesiyle Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına karar verildi.

Haberler.com - Gündem

Osman Kavala, Gündem, Politika, Haber

title