"Ortak Paydamız Samsun Buluşmaları"Nın 4.'sü Yapıldı

"Ortak Paydamız Samsun Buluşmaları"Nın 4.'sü Yapıldı

'Ortak Paydamız Samsun Buluşmaları'Nın 4.'sü Yapıldı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Haberexen Yayın Grubu'nun Samsun'un geleceğini şekillendirecek ortak paydaları belirlemek amacı ile düzenlediği 'Ortak Paydamız Samsun Buluşmaları'nın 4'üncüsü gerçekleştirildi., North Point Otel'de düzenlenen programa, Samsun Sanayici ve İş...

Haberexen Yayın Grubu'nun Samsun'un geleceğini şekillendirecek ortak paydaları belirlemek amacı ile düzenlediği 'Ortak Paydamız Samsun Buluşmaları'nın 4'üncüsü gerçekleştirildi.

, North Point Otel'de düzenlenen programa, Samsun Sanayici ve İş Adamları Derneği (SAMSİAD) Başkanı Emin Bahri Uğurlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Uzdil, Yönetim Kurulu Üyeleri Selim Yılmaz, Emre Tüfekçi, Hüseyin Yalgın, Serdar Bayramkaya, Ümit Eminoğlu, Lütfü Alkan ve Muzaffer Öztel katıldı. Haberexen Yayın Grubu Başkanı Mustafa Çakır'ın moderatörlük yaptığı buluşmada Samsun'un yatırım fırsatları konuşuldu.

SAMSİAD Başkanı Emin Bahri Uğurlu, geçmişte Samsun'u engelleyen gizli güçler ve kökeni Samsunlu olmayan bazı insanların oluşturduğu lobiler bulunduğunu, bu lobilerin Samsun'un gelişimini hızlandıracak liman, hava yolu ve karayolunun gelişimini engellediğini öne sürdü. Samsun'un çağ atlamasını sekteye uğratan lobinin elinden Samsun'un kurtulduğunu belirten Uğurlu, şehrin artık fırsatların farkına vardığını ve kalkınmaya başladığını kaydetti. Başkan Uğurlu, "Samsun'un kendi içerisinde toparlandığını görüyorsunuz. Geç kaldık ama arayı kapatacak bir hızdayız. Ayrıca şehrimizde görülen iş adamı, üniversite devlet ve bürokrasi iş birlikleri işimizi daha da kolaylaştıracak. Ben Samsun'da iş yapmak adına dışarıdan yatırımcı davet ettiğimde bir yatırımcı Samsun'a haftada 3 uçak olduğunu öğrenmiş. Bu yatırımcı Samsun'a gelmekten vaz geçmişti o zaman. Şimdi İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi şehirlere direk ve sürekli uçuşların olması bile bu şehir için önemli. Samsun, çok yakında kaçırdığı fırsatlar nedeni ile kalkınmada geride kaldığı şehirler ile arasında ki farkı kapatacak. Samsun patladı gidiyor ve bundan sonra ileriye bakacağız" dedi.

SAMSİAD üyeleri, Samsun'da iş yaparken karşılaştıkları güçlükler, Samsunluluk ruhu ve bugün kentin içinde bulunduğu tırmanış, değişim ve dönüşüm konularında fikir ve görüşlerini sundular. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Uzdil, "Bundan sonra Samsun ticarette de markalaşmada da bir yerlere gelmek istiyorsa her sektör kendi içinde odaklanmalı, birleşmeli. Yoksa birbirlerini yiyip kaybolup gidecekler" diye konuştu.

Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Yalgın, Samsunlu esnafın dışarıda ticari sicilinin temiz olmadığını savunarak, "Samsun, Türkiye'nin ticaret yapılmak istenen şehirlerinden bir tanesi. Ama tahsilat noktasında Samsun'un ticari sicilinin temiz olmaması söz konusu. İş adamlarımız bu nedenle dışarıda 'Samsunluyum' demekten imtina ediyorlar" şeklinde konuştu.

Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Eminoğlu, Samsun'un bir ağabeye ihtiyacı olduğunu söyleyerek, "Samsunluluk ruhunun ortaya çıkmasında üst yapı problemi var. Nedir bu; Samsun'un birleştirici bütünleştirici bir ağabeye ihtiyacı var. Şehrin önde gelenleri, büyükleri ve idarecileri tek bir vücut gibi davranıp, şehir halkına örnek teşkil etmeleri lazım" dedi.

Yönetim Kurulu Üyesi Lütfü Alkan ise, " 'Samsunluluk ruhu yok' dendiğinde başka yerlere, başka kentlere gidiyoruz. Aslında bu strateji nedir, neyi anlatır, neyi ifade eder; öncelikle bir tanıma ihtiyacımız var. 'Samsunluluk ruhu yok' dendiğinde insanların kökünün nereden geldiğine bakılıyor. Tüm Samsunlular, burada ekmek yiyen insanlar. Öncelikle bu tanımı Samsunluluk adına yapmak lazım. Ruhu net olarak ortaya koymadıktan sonra bu ortada kalmaya devam edecektir" diye konuştu. - SAMSUN

'Ortak Paydamız Samsun Buluşmaları'Nın 4.'sü Yapıldı
'Ortak Paydamız Samsun Buluşmaları'Nın 4.'sü Yapıldı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title