Öğrenci Harçlarının Kalkması İçin Kanun Teklifi

Öğrenci Harçlarının Kalkması İçin Kanun Teklifi

Öğrenci Harçlarının Kalkması İçin Kanun Teklifi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya, ikinci öğretim harçlarının kaldırılması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi.

CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya, ikinci öğretim harçlarının kaldırılması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi.

CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya, birinci öğretim ile açık öğretim de kaldırıldığı açıklanan harçların, ikinci öğretimde de kalkması için kanun değişikliği teklifi hazırladı. Kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sunan Yalçınkaya, teklifin kabul edilmesiyle ayrımcılığın ve eşitsizliğin ortadan kalkacağını söyledi. Geçen hafta Meclis Başkanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesiyle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, ikinci öğretimde harçların neden kaldırılmadığını soran CHP Bartın Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Üyesi Rıza Yalçınkaya, bu kez harçların kaldırılmasına yönelik bir kanun değişikliği teklifi hazırladı. Milletvekili Yalçınkaya, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda ve 3843 sayılı Yükseköğretim Kurumlarında İkili Öğretim Yapılması, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun Bazı Maddelerinin Değiştirilmesi ve Bu Kanuna Bir Ek Madde Eklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında hazırladığı kanun teklifini gerekçeleriyle birlikte TBMM Başkanlığı'na sundu.

İKİNCİ ÖĞRETİM HARÇLARI FAZLA

Hazırladığı kanun değişikliği teklifinin gerekçe bölümünde, 2012/3584 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile birinci öğretim ile açık öğretim öğrencilerinden alınmakta olan öğrenci katkı payının kaldırıldığını belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, öğrencileri ve aileleri maddi olarak oldukça zora sokan katkı payının kaldırılmasının memnuniyet yarattığını fakat ikinci öğretimde eğitimlerine devam eden öğrenci ve ailelerin ise bu durumdan yararlanamayacakları nedeniyle üzüntü duyduklarını ifade etti.

İkinci öğretimde eğitimlerini sürdüren öğrencilerin harçlarının, birinci öğretimde eğitimlerini sürdüren öğrencilerden kat kat fazla olduğuna dikkat çeken

Yalçınkaya, bu öğrencilerin içerisinde binlerce yetim-öksüz çocuğun bulunduğunu belirterek çok zor koşullarda eğitimlerini sürdürmeye çalıştıklarını ifade etti.

İKİNCİ ÖĞRETİM HARÇLARI ACİLEN KALKMALI

Yalçınkaya, Bakanlar Kurulu'nun almış olduğu kararla 1 milyon 525 bin birinci öğretim öğrencisi ile 1 milyon 951 bin açık öğretim öğrencisinin harçlarının kaldırıldığını ifade etti. Rıza Yalçınkaya, birinci öğretim öğrencilerinin harç miktarının 284 lira ile 591 lira arasında değişirken, ikinci öğretim öğrencilerinin harç miktarlarının

770 lira ile 4 bin 268 lira arasında değiştiğini belirtti. Milletvekili Rıza Yalçınkaya, ikinci öğretim öğrencilerinin harçlarının, birinci öğretim öğrencilerinin harçlarına göre oldukça yüksek olduğunu ifade ederek, tüm öğrencilerden alınmakta olan harçların kaldırılmasının Anayasanın eşitlik ilkesine uygun olacağını dile getirdi. Yalçınkaya, birinci öğretimle açık öğretim de kaldırıldığı açıklanan harçların, ikinci öğretimde de acilen kalkması gerektiğini sözlerine ekledi. - BARTIN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title