Öcalan'ın En Büyük Korkusu "Hizbullah" - Haberler
Haberi Paylaş

Öcalan'ın En Büyük Korkusu "Hizbullah"

Öcalan'ın En Büyük Korkusu

Abdullah Öcalan'ın PKK ile ilgili 'din' mesajları vermeye başlamasının ardında Hizbullah-PKK arasında yaşanan gerilim var.

İmralı'da ömür boyu hapis cezasını yatan Abdullah Öcalan, BDP milletvekilleri ile yaptığı son görüşmede " El Kaide, El Nusra gibi İslam'a ihanet içinde olan kesimlere karşı Diyarbakır'da Demokratik İslam Kongresi çağrısı yapıyorum." dedi.

EN BÜYÜK KORKUSU

Türkiye'den Melik Duvaklı'nın haberine göre, Öcalan'ın bu tepkisinin altında bölgede giderek güçlenen Hizbullah-PKK arasında yaşanan gerilim olduğu belirtiliyor. PKK'nın Suriye kolu PYD, bir süredir El Nusra, IŞİD gibi radikal güçlerle savaş halinde.

PKK'lılar Hizbullah'ı bu radikal unsurlara destek vermekle suçluyor.

HİZBULLAH'A BAĞLI DERNEKLERE SALDIRI

Buna tepki olarak son zamanlarda Güneydoğu'da Hizbullah'a bağlı dernek ve oluşumlara yönelik KCK birimlerince saldırılar gerçekleştirildi. Hizbullah cephesi ise, şimdilik yayımladığı sert açıklamalarla yetiniyor. Öcalan'ın endişesinin sebeplerinden biri de Hizbullah'ın kurduğu Hür Dava Partisi'nin (HÜDA-PAR) seçimlerde mücadele verecek olması.

"KİMSE BİZİ SAVAŞA DAHİL EDEMEYECEK"

HÜDA-PAR pek çok yerde ciddi bir seçim çalışması içerisinde girmiş durumda. Parti yetkilisi Salih Gök, "Kimse bizi Rojava'daki (Kuzey Suriye) savaşa dâhil edemeyecek. Müslüman Kürt halkının faydasına olmayacak hiçbir ortamda HÜDA-PAR olmayacaktır" dedi.

ÇATIŞMA İHTİMALİ BİLE BÖLGEYİ GERDİ

Marksist bir örgüt olan PKK, dini argümanlar kullanarak bölgedeki mütedeyyin kesimi tabanına katmaya çalışırken, diğer yandan BDP'nin oy kaybını engelleme mücadelesi veriyor. PKK ile Hizbullah arasında muhtemel bir çatışma ihtimali bile bölgeyi germiş durumda. Çünkü 1990'lı yıllarda çok kanlı bir tecrübe yaşandı ve o çatışmalarda yüzlerce insan hayatını kaybetti.

ÖCALAN'IN MESAJI

İmralı Adası'nda BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile görüşen Abdullah Öcalan heyet aracılığıyla bir mesaj yayınladı. Öcalan mesajında önerilerini devlete yazılı ve sözlü olarak sunduğunu belirterek, "Süreç ile ilgili umudumu korumakla birlikte bu umudun hayal kırıklığına dönmemesi için tarihi çağrımı bir kez daha tekrarlıyorum" dedi.

DEMOKRATİK İSLAM KONGRESİ ÇAĞRISI

Abdullah Öcalan, İmralı'dan gönderdiği bayram mesajında özellikle El Kaide, El Nusra gibi islama ihanet içinde olduğunu ifade ettiği kesimlere karşı Diyarbakır'da Demokratik İslam Kongresi yapılmasını çağrısını da yaptı. Öcalan, Hz. Muhammet'in Medine şura çalışmalarının örnek alınarak, Şeyh Sait gibi tarihi kişiliklerin ruhuna uygun olarak bu çalışmaların yapılmasını önerdiği kongre ilgili olarak da şu ifadelere yer verdi:

"Bu kongre çalışmalarında Alevisi, Sünnisi ile tüm halkımızın derinlikli tartışmalar yürütmesi, kongrenin anlamlı kararlaşmalarla ve kurumsallaşmalarla sonuçlanması son derece önemlidir. Hz. Muhammet'in Medine şura çalışmaları örnek alınarak Şeyh Sait gibi tarihi kişiliklerin ruhuna uygun olarak bu çalışmaların yapılması önemlidir. Bu temelde tüm halkımızın Kurban Bayramını bir kez daha kutluyorum."

Haberler.Com - Son Dakika Haberleri

Abdullah Öcalan, Hizbullah, El Kaide, İslam, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title