Nusaybin Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye İlk Yardım Konvoyu Geçti

Nusaybin Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye İlk Yardım Konvoyu Geçti

Mardin'in Nusaybin ilçesinden Kamışlı'ya ilk yardım konvoyu gönderildi.8 Aralık 2011 tarihinden Suriye tarafından 'bakım' gerekçesiyle kapatılan Nusaybin Sınır Kapısı, 2 yıl aradan sonra ilk defa yardım amacıyla geçiş sağlandı.

Nusaybin Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye İlk Yardım Konvoyu Geçti

Mardin'in Nusaybin ilçesinden Kamışlı'ya ilk yardım konvoyu gönderildi.

8 Aralık 2011 tarihinden Suriye tarafından 'bakım' gerekçesiyle kapatılan Nusaybin Sınır Kapısı, 2 yıl aradan sonra ilk defa yardım amacıyla geçiş sağlandı. DTK, BDP, ÖSP, KADEP, DDKD, Azadi İnisiyatifi ve Dicle Fırat Diyalog Grubu'ndan oluşan grubun topladığı yardımlar Nusaybin Mitanni Kültür Merkezi'ne getirildi. Yardımlar burada kamyonlara yüklenerek geniş güvenlik önlemleri altında Nusaybin Sınır Kapısı'na getirildi. Burada Kızılay yetkilileri tarafından yapılan sayımdan sonra yardımlar, BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsun Özmen, Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Abdulğani Bilge ve Eğitim- Sen baş temsilcisi Abdullah Gökçe'den oluşan heyet tarafından Nusaybin Sınır Kapısı'ndan Kamışlı götürüldü. Yardım konvoyu heyetine başkanlık yapan Nusaybin Belediye başkanı Ayşe Gökkan, şuana kadar herhangi bir çatışmanın olmaması nedeniyle Kamışlı'nın büyük göç aldığını söyledi. Bu vesilesiyle bölgede toplanan yardımların Kamışlı'ya gönderildiğini kaydeden Gökkan, yardımların sürmesi için çaba içerisinde olacaklarını kaydetti. Diyarbakır Tabipler Odası adına Dr. Cengiz Güney ise, Suriye halklarıyla dayanışma platformu olarak, bölgedeki sivil toplum örgütleriyle temsili birkaç kamyon yardım topladıklarını ve bu yardımları Kamışlı'ya gönderilmek üzere Nusaybin Sınır kapısına getirdiklerini söyledi.

Öte yandan, sınır kapısının yakınında toplan grup sevinç gösterisinde bulundu. Suriye ve PYD bayrakları açan kitlenin coşkusu yardımların Kamışlı ilçesine ulaşmasıyla bir kat daha arttı. - MARDİN

Kaynak: İHA