NSA, ABD Dışındaki Telefonları Kaydediyor - Haberler
Haberi Paylaş

NSA, ABD Dışındaki Telefonları Kaydediyor

Haberler.Com - Haberler | Dünya
NSA, ABD Dışındaki Telefonları Kaydediyor

Amerika'daki Ulusal Güvenlik Dairesi'nin yarattığı izleme sistemi, adı verilmeyen bir ülkedeki tüm telefon görüşmelerini kaydediyor.

Washington Post gazetesinde gizli kaynak ile verilen bir habere göre, Amerika'daki Ulusal Güvenlik Dairesi'nin yarattığı izleme sistemi, adı verilmeyen bir ülkedeki tüm telefon görüşmelerini kaydediyor ve 30 gün süreyle geri dönerek dinlenmesine olanak sağlıyor.

Ayrıca eski NSA çalışanı Edward Snowden'ın, kurumun casusluk faaliyetleriyle ilgili sağladığı belgelere de yer veriliyor.

Gazete, Amerikalı yetkililerin isteği üzerine sistemin kullanıldığı ve gelecekte kullanılacağı ülkelerin adlarını gizli tuttuğunu belirtti.

SİSTEMİN ADI: MYSTIC

MYSTIC adı verilen ses kayıt sistemi, 2009 yılında kullanılmaya başlanmış ve 2011'de tam kapasite hale getirilmiş. Sistem, konuşmaların geri dönüşümlü olarak dinlenmesine olanak sağlıyor.

Sistemin işleyişini özetleyen gizli bir belgeye göre program, hedef ülkede gerçekleşen her telefon görüşmesini 30 günlük geri dönüşüme olanak sağlayan bir biçimde kaydetmiş.

ZAMAN MAKİNESİ GİBİ!

Programda çalışan üst düzey bir yetkili sistemi zaman makinesine benzetiyor ve konuşmayı yapan kişileri izleme kararı olmadan tüm seslerin dinlenmesine olanak sağladığını söylüyor.

Post'un haberinde NSA'in diğer herhangi bir programının, bir ülkenin tüm telefon konuşmalarını dinleme olanağına sahip olmadığını bildirdi.

Birçok yetkili sistemin çok sayıda Amerikalı'nın konuşmalarının da dinlenmesi anlamına geldiğini söylüyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, dünkü günlük brifingde konuyla ilgili soruya, "her iddia ve haber le ilgili yorum yapmıyoruz," diyerek cevap vermeyi reddetti.

MYSTIC' E KINAMA

İnsan hakları gruplarıysa MYSTIC programını kınadı.

Amerikan Medeni Haklar Birliği'nden (ACLU) Jameel Jaffer ortaya çıkan gerçeğin korkutucu olduğunu, NSA'in her dönemde her şeyi dinlemek istediğini ve bugün bunu yapma yeteneğine ulaşmış olduğunu belirtti. Jaffer, bu nedenle bu konuyla ilgili tartışmaların ne kadar önemli olduğunun altının da bir kez daha çizildiğini söyledi.

Washington Post'a açıklama yapan Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden, belirli istihbarat faaliyetleri ile ilgili yorum yapmayı reddetti. Ancak Hayden, yeni tehditlerin sıklıkla geniş ve karmaşık küresel iletişim sisteminin içinde gizlendiğini ve bu nedenle Amerika'nın bu nedenle bazı durumlarda toptan bu sistem içindeki sinyalleri toplamak zorunluluğunda olduğunu belirtti.

NSA Sözcüsü Vanee Vines medyanın belirgin istihbarat teknik ve yöntemleri ile ilgili haber yapmasının Amerika ve müttefiklerinin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu söyledi.

Amerika'nın Sesi

Haberler.Com - Son Dakika Haberleri