T.C.'siz ve Atatürk'süz İlk Nişan Norveç Kralı'na Verildi

T.C.'siz ve Atatürk'süz İlk Nişan Norveç Kralı'na Verildi

'Devlet Nişanı', 'Cumhuriyet Nişanı' ve 'Liyakat Nişanı'nda değişikliğe gidildi. Yeni Devlet Nişanı ilk kez Norveç Kralı'na sunuldu.

T.C.'siz ve Atatürk'süz İlk Nişan Norveç Kralı'na Verildi

Devlet nişanları ve verilme usullerini yeniden düzenleyen, 2933 sayılı Madalya ve Nişanlar Kanunu'nun 13. Maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 28 Ekim 2013 tarihinde kararlaştırılan yönetmelik, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı.

Yönetmelikte, yeni Cumhuriyet ve Devlet nişanları ile Liyakat nişanının nasıl olacaklarına ilişkin ayrıntılı grafiklere de yer verildi.

T.C. VE ATATÜRK SİLUETİ KALDIRILDI

Buna göre, her üç nişandan da T.C. yazısı kaldırıldı. Devlet Nişanı'ndan ise T.C. yazısının yanı sıra Atatürk silueti de çıktı. Liyakat nişanında, kompozisyon ay yıldızın merkezinde Cumhurbaşkanlığı armasının ortasında bulunan 16 kollu güneşin yerleştirilmesi ile tamamlandı. Şekli Cumhurbaşkanlığı Armasında bulunan on altı kollu güneşin aynısı oldu. Nişanların ebatları da büyüdü.


Önceden altın olarak hazırlanan Devlet Nişanı artık altın ve gümüş olarak hazırlanacak. Uzun kenarı ve çapı 8 cm olan bu nişan artık 8,90 cm ebatlarında olacak. Önceden Atatürk silueti bulunan kompozisyon merkezinde altı köşe göbek içinde ay yıldız motifli (Ay yıldız 18 ayar yeşil altın) zeminde kırmızı, ay yıldızda beyaz mine, etrafında altı adet hilal üzeri kalem uygulamalı, hilallerin ortasından dışarı doğru şimşek kollar beyaz ve kırmızı mine uygulamalı, kolların uçlarında yine altı adet yıldız beyaz ve kırmızı mine uygulaması olacak. Yıldızlarda 18 ayar yeşil altın kullanılacak.

YENİ NİŞAN İLK KEZ NORVEÇ KRALI'NA VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Norveç Kralı 5. Harald'a "Devlet Nişanı", Kral 5. Harald da Cumhurbaşkanı Gül'e "Aziz Olaf Nişanı" sundu.


Bu arada, Cumhurbaşkanı Gül'ün Kral Harald'a verdiği "Devlet Nişanı", bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik uyarınca yeniden düzenlenen ilk nişan oldu.

T.C. KUTUDA

Alınan bilgiye göre, nişanlarla ilgili yurt dışındaki uygulamalar titizlikle incelendikten sonra yeni tasarımlar yapıldı. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti'ni sembolize eden kırmızı zemin üzerinde beyaz ay yıldız bulunan nişanın takdim edildiği kutuda "Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı" ifadesi yer aldı.