Nobel Barış Ödülü'ne Layık Görülen Nadia Murad Kimdir?

Nobel Barış Ödülü'ne Layık Görülen Nadia Murad Kimdir?

IŞİD'in zulmünden kaçmayı başaran Ezidi aktivist Nadia Murad, Nobel Barış Ödülüne layık görüldü. Peki, Nadia Murad kimdir?

Nobel Barış Ödülü'ne Layık Görülen Nadia Murad Kimdir?

IŞİD'in 2014 yılında Irak'ın kuzeybatısından kaçırılan 7.000 kadın ve kızdan biri olan Naida Murad, zulümden kurtularak Almanya'da yaşamaya başladı. Nadia Murad, BM İyi Niyet Elçisi seçildi ve Nobel Barış Ödülünü almaya da hak kazandı.

NADİA MURAD KİMDİR?

Nadia Murad, 23 yaşında ve IŞİD onu kaçırmadan önce Irak'ta Sincar yakınlarında Koço köyünde yaşıyordu. Irak'ın kuzeybatısında kaçırılan 7.000 kadından biri olan ve ailesinden 6 kişinin katledildiği Nadia, Musul'da Irak ordusu tarafından kurtarıldıktan sonra köyünde törenlerle karşılandı fakat ardından ailesiyle birlikte Almanya'ya yerleşti.

BM İYİ NİYET ELÇİSİ SEÇİLDİ

Genç Ezidi aktivist Nadia, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nde, insan ticareti mağdurlarının sorunlarıyla ilgileniyor. Ayrıca 2018 yılı Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. 12 aylık esaretin ardından BM İyi Niyet Elçisi seçilen genç kız, ''Son Kız: Esaret Hikayem ve İslam Devletine Karşı Savaşım'' adıyla kendi hayatını kaleme aldığı bir kitap yayınladı ve kitap birçok ülkede satışa çıkarıldı.

KISA SÜRE ÖNCE NİŞANLANDI

Almanya'ya yerleşen Ezidi aktivist Nadia Murad, kısa bir süre önce Almanya'da tanıştığı, ABD ordusunda tercüman olarak çalışan Abid Shamdeen ile nişanlandı.