Nijerya'da 43 tarım işçisi, boğazları kesilerek öldürüldü
BBC

Nijerya'da 43 tarım işçisi, boğazları kesilerek öldürüldü

30.11.2020 04:17 | Son Güncelleme: 30.11.2020 13:38

Nijerya'nın kuzeydoğusunda düzenlenen ve ülkenin devlet başkanının 'akılalmaz' diye tanımladığı saldırıda 43 kişi öldürüldü. Bölgeden gelen haberlere göre saldırıda, Borno eyaletinin başkenti Maiduguri yakınlarındaki pirinç tarlalarında çalışan tarım işçileri bağlanıp, boğazları kesilerek katledildi.

Boko Haram ve IŞİD'in Batı Afrika kolunun aktif olduğu bölgede, son aylarda düzenlenen en kanlı saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

"ÜLKE BU ANLAMSIZ CİNAYETLERDEN SARSILDI"

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari "Çalışkan çiftçilerimizin Borno eyaletinde teröristler tarafından öldürülmesini kınıyorum. Tüm ülke bu anlamsız cinayetlerden sarsıldı. Düşüncelerim yas tutan ailelerle" dedi. Sözcüsü Garba Shehu'ya göre Buhari ayrıca, "Teröristlerin cinayetleri akılalmaz" diye konuştu.

Nijerya'da 43 tarım işçisi, boğazları kesilerek öldürüldü

"43 CESET BULDUK, HEPSİ KATLEDİLMİŞTİ"

Saldırıdan kurtulanlara yardımcı olan bir milis, AFP Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada "43 ceset bulduk, hepsi katledilmişti, altı kişi de ağır yaralıydı" dedi. Daha sonra başka cesetlerin de bulunduğu bildirilirken, kurbanların sayısı tam olarak bilinmiyor. 15 kadının da kaçırıldığı gelen haberler arasında.

Bir başka milis de AFP'ye yaptığı açıklamada, kurbanların ülkenin güneybatısındaki Sokoto eyaletinden gelen, iş bulmak için bin kilometre yol kat edip, Nijerya'nın kuzeydoğusuna giden tarım işçileri olduğunu söyledi.

"HALKIMIZ ÇOK ZOR KOŞULLAR ALTINDA"

Kurbanlar için düzenlenen cenaze törenine Borno eyaletinin valisi Babagana Zulum da katıldı. Vali, federal hükümete bölgedeki çiftçileri korumak için daha çok sayıda asker gönderilmesi çağrısı yaptı. Zulum "Halkımız çok zor koşullar altında. Bir tarafta evlerinde kalırlarsa, açlıktan ölecekler, diğer yandan tarlalarda çalışırlarsa isyancılar tarafından öldürülme riskine girecekler. Bu çok üzücü" dedi.

Nijerya'da 43 tarım işçisi, boğazları kesilerek öldürüldü

DAHA ÖNCE DE BOKO HARAM'IN HEDEFİ OLDULAR

Eyalet parlamentosu üyesi Ahmed Satomi ise, Premium Times gazetesine yaptığı açıklamada, çiftçilerin Cuma günü kendilerine işkence yapan bir Boko Haram militanının silahını alıp, tutuklamaları nedeniyle öldürüldüklerini söyledi.

Çiftçilerin daha önce de, kendileri hakkında orduya bilgi verdiklerinden şüphelenen Boko Haram militanlarının hedefi oldukları belirtiliyor.

GEÇEN AY DA 22 ÇİFTÇİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Geçen ay Boko Haram militanları, iki farklı saldırıda 22 çiftçiyi öldürmüştü. Boko Haram'ın saldırılarına engel olmak için girişilen çabalara karşın, örgüt son aylarda saldırılarını artırdı.

Nijerya'da 43 tarım işçisi, boğazları kesilerek öldürüldü
Nijerya'da 43 tarım işçisi, boğazları kesilerek öldürüldü
BBC
Haber Yorumları (45)
KAYSERİLİ: Allah kahretsin böylesi lanetlik kişileri ....
HAKKI AYDIN BULUT KARADÜNDOSTU: ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM
ORHAN: Zalimler için yaşasın cehennem
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title