Nepal Fotoğraflarını Depremzedeler Yararına Satıyor

Nepal Fotoğraflarını Depremzedeler Yararına Satıyor

Nepal'de, 25 Nisan'da meydana gelen depremden birkaç gün önce çektiği fotoğrafları satışa çıkaran İzmirli gezgin Hacer Aydın, elde edeceği geliri depremzedelere bağışlayacağını açıkladı.

Nepal Fotoğraflarını Depremzedeler Yararına Satıyor

MURAT KAYA - Nepal'de, 25 Nisan'da meydana gelen depremden birkaç gün önce çektiği fotoğrafları satışa çıkaran İzmirli gezgin Hacer Aydın, elde edeceği geliri depremzedelere bağışlayacağını açıkladı.

Hacer Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir kamu kuruluşundan emekli olduktan sonra gezilere çıkmaya başladığını ve bir çok macera yaşadığını söyledi. Aydın, internette ilginç yerleri araştırırken bir manastır fotoğrafının ilgisini çektiğini ve orayı görmek için Nepal'e gittiğini ifade etti.

Nepal'de gezdiği bölgelerde, insanların oldukça güç şartlarda hayatlarını devam ettirdiğini gördüğünü anlatan Aydın, onlara yardımda bulunmayı düşünürken, deprem felaketinin yaşandığını belirtti.

Mustang Krallığı'na ait bölgeyi dolaşırken hem bölgeyi hem de ilginç olayları fotoğrafladığını anlatan Aydın, "Türkiye'ye döndükten sonra orada gördüğüm yoksulluk ve çaresizliği anlatan fotoğraflarımı satarak, onlara destek olmaya karar verdim. Ben döndükten sonra Nepal'de deprem meydana geldi ve ülke halkının ihtiyaçları daha da arttı. Fotoğraflarımı satarak elde edeceğim geliri Nepal'deki depremde zarar görenlere göndereceğim. Yabancısı olmadığımız deprem felaketi karşısında duyarsız kalamazdım" diye konuştu.

Kapadokya'da açtığı sergideki 27 fotoğrafın her birini 250 liradan satışa çıkarttığını belirten Aydın, eserlerde bölgenin dini ve kültürel olaylarının yansıtıldığını vurguladı.

Hacer Aydın, Nepal'de çok ilginç bir kültüre tanıklık ettiğini dile getirerek, "Mesela yerel bir düğüne katıldım. Burada ilginç olan damadın, gelin evine getirilmesiydi. Ayrıca bu bölgede kadınların çok eşli olabildiğini öğrendik. Bir kadın evlendiği zaman, o evdeki damadın kardeşleriyle de evlenmiş sayılıyor. Nedeni ise evlenmelerde ortaya çıkan mal paylaşımı ve arazilerin dağılmasının önüne geçmek" dedi.

Katmandu'da bir festivale katıldığını anlatan Aydın, "Oradaki töreni düzenleyen din görevlisi bizi davet etti. Barış duası yapacaklarını söyleyince 'bizim için de dua eder misiniz?' diye sordum. O da 'zaten sizin bölgeniz için dua edeceğiz' dedi. Bu esnada orada, 'Best leader Kemal' ifadedisi kullanınca, önce bir anlam veremedim. Ancak daha sonra Mustafa Kemal Atatürk'ten bahsettiklerini söylediler. Bu durum karşısında gurur duydum" ifadelerini kullandı.

Nepal'de Tibetli bir kadının evinde kaldığını ve bu evde Anadolu'daki yaşam tarzıyla benzerlikler olduğunu gözlemlediğini anlatan Aydın, Nepal'deki birçok bölgenin "dünya kültür mirası" kapsamında değerlendirilebilecek yerler olduğunu sözlerine ekledi.