Müsiad Genel Başkanı Kaan, Bu Yılın İlk 3 Ayı Biraz Sıkıntılı Geçecek - Haberler
Haberi Paylaş

Müsiad Genel Başkanı Kaan, Bu Yılın İlk 3 Ayı Biraz Sıkıntılı Geçecek

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Müsiad Genel Başkanı Kaan, Bu Yılın İlk 3 Ayı Biraz Sıkıntılı Geçecek

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 2019 yılındaki ekonomik duruma ilişkin yaptığı açıklamada, İlk 3 ayının biraz sıkıntılı geçecek.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 2019 yılındaki ekonomik duruma ilişkin yaptığı açıklamada, İlk 3 ayının biraz sıkıntılı geçecek. Ama devamını ekonomik programa uygun bir şekilde tamamlayacağımızı düşünüyorum. İlk 3 aylık dönem mevsim itibariyle genelde hizmet sektörünün yavaş olduğu bir dönem oluyor. İhracatta artışın devam edeceğini düşünüyoruz. Geçen yıl 168 milyar doların üzerinde bir ihracatımız oldu. İthalatta yine bir miktar durağanlık devam edecek. Daha fazla üreterek ve aynı zamanda maliyetlerimizi de aşağı düşürecek şekilde çalışarak tasarruf ederek bu işin üstesinden geleceğimize inanıyorum dedi.

MÜSİAD Denizli Şubesi'nin 22. Olağan Genel Kurul Toplantısı bir otelde yapıldı. Toplantıya, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, AK Partili Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, AK Partili Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, MÜSİAD Denizli Şubesi Başkanı İsmail Biltekin ve dernek üyeleri de katıldı. Kuran-ı Kerim ve İstiklal Marşı'nın okunup, saygı duruşunda bulunulmasının ardından başlayan toplantıda konuşan MÜSİAD Denizli Şubesi Başkanı İsmail Biltekin, bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verip, Genel Kurul'da tekrar aday olmadığını açıkladı. Daha sonra toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, enflasyonla mücadele amacıyla başlatılan ve MÜSİAD üyesi 2 bin 500'ün üzerinde firmanın katıldığı program kapsamında yaşanan fiyat artışının aşağıya doğru indiğini belirtip, bu yıl da bu düşüşün devam etmesini beklediklerini söyledi. Kaan, KOBİ'lere yönelik olarak 12 bankanın desteği ile 22 milyar liralık destek programını çok faydalı bulduklarına da dikkati çekip, Türkiye'deki üretimin yani cironun yüzde 64'ünü KOBİ'ler yapıyor. İstihdamın yüzde 73'ünü KOBİ'ler yapıyor. Büyük bir sivil toplum kuruluşunun Başkanı olarak söylüyorum; önümüzdeki süreçte ilk üç ayda belki de istediğimiz şeyler olmayacak ama açıklanan yeni ekonomik programa uygun şekilde Türkiye sağlam adımlarla hareket ediyor. İş dünyası olarak biz karamsar olmayacağız. Daha fazla çalışacağız daha çok mücadele edeceğiz dedi.

'2019'DA İLK 3 AY SIKINTILI GEÇECEK'

2018'in ikinci yarısında Türkiye'nin ekonomik bir saldırıya maruz kaldığını belirten Kaan, 2018'in özellikle ikinci yarısında yapılan Türkiye'ye karşı saldırı, döviz, faiz ve enflasyon üzerinden oldu. Bu 2008'e göre çok daha büyük bir saldırıdır. 2008'de kriz Türkiye'yi teğet geçmiştir. Ama geçen seneki bu saldırıdan Allah'ın izniyle ülke olarak kurtulduk. 2019'da ilk 3 ay biraz sıkıntı çekeceğiz ama devamını ekonomik programa uygun bir şekilde tamamlayacağımızı düşünüyorum. İlk 3 aylık dönem mevsim itibariyle genelde hizmet sektörünün yavaş olduğu bir dönem oluyor. İhracatta artışın devam edeceğini düşünüyoruz. Geçen yıl 168 milyar doların üzerinde bir ihracatımız oldu. İthalatta yine bir miktar durağanlık devam edecek. Daha fazla üreterek ve aynı zamanda maliyetlerimizi de aşağı düşürecek şekilde çalışarak tasarruf ederek bu işin üstesinden geleceğimize inanıyorum diye konuştu.

'AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT SÖZÜNÜ UNUTMUŞUZ'

MÜSİAD Genel Başkanı Kaan, kredi kartı kullanımının Türkiye'nin bir vazgeçilmezi olduğunun altını çizip, Atalarımızın bir sözü var, 'Ayağını yorganına göre uzat' diye. Ama bunu unutmuşuz bir miktar. Kredi kartlarının taksitlendirilmesi konusuna olumlu bakıyoruz. Vatandaşlarımız kredi kartlarını bir kurtuluş yolu olarak görmesinler. Karşılığı varsa harcama yapsınlar. Diğer türlü biz bunun önünü alamayız dedi.

YENİ BAŞKAN MEHMET AKGÜN

Öte yandan MÜSİAD Denizli Şubesi'nde tek listeyle gidilen seçimde yeni başkan Mehmet Akgün oldu. Akgün'ün yönetimindeki yeni yönetim kurulu; Engin Boyacı, Hakan Şirin, Muharrem Kılcı, Cemal Işık, Mustafa Semerci, Yunus Çiftci, Etdal Otçu, Hasan Gürlesin, Ali İhsan Keskin, Salih Atıcı, Semih Selçuk Arkan, Burhan Armutcu, Veli Cengiz, Osman Kabalay'dan oluştu.

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title