Milas'ta Muhtarlara 2/b Bilgilendirmesi

Milas'ta Muhtarlara 2/b Bilgilendirmesi

Milas sınırları içinde bulunan 3 bin 131 adet 2/B arazisi için başvurular başladı.

Milas'ta Muhtarlara 2/b Bilgilendirmesi

Milas sınırları içinde bulunan 3 bin 131 adet 2/B arazisi için başvurular başladı. Başvuru süreci hakkında Belediye Başkan veya belediye yetkilileri ile köy muhtarlarına bilgilendirme toplantısı ile başvuru süreci aktarıldı.

Muğla Defterdarlığı tarafından Milli Emlak Müdürlüğü ve Milas Mal Müdürlüğü'nün de katılımı ile 2/B Başvuruları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Milas Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen 2/B toplantısına İlçe ve Belde Belediye Başkanlarının yanı sıra 2/B yasası kapsamında bulunan 58 köy muhtarı davet edildi. Toplantıya belediyelerden yetkili katılmaz iken muhtarların büyük çoğunluğu başvuru sürecinin değerlendirildiği bilgilendirme toplantısına katıldı.

Muğla Defterdarı Mustafa Kılıçarslan, Milli Emlak Müdürü Gökmen Yılmaz ve Milas Mal Müdürü Mehmet Bağatarhan'ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda Kılıçarslan, Milas sınırlarında 58 köyde 3 bin 131 adet bulunan 2/B arazisiyle ilgili bugüne kadar 185 başvuru gerçekleştiğini belirterek, dağıtılan ücretsiz broşürler ile konunun önemine vurgu yapmaya çalıştıklarını ifade etti. Kılıçarslan, ayrıca başvuru yapıldı takdirde kanunun sağladığı avantaj ve başvuruda bulunulmaması durumunda yaptırımların neler olduğunu da anlatarak muhtarların konuya duyarlılık göstermelerini istedi ve bu bilgilerin köylülere aktarılması talep edildi.

İlgili arazileri almak isteyen hak sahiplerinin son başvuru tarihinin 24 Ekim 2012 tarihine kadar, Belediye Mücavir alanı içindeki araziler için 2 bin, Köy muhtarlıkları mücavir alanı içindeki araziler için ise bin TL peşinatla müracaat edilmesi gerektiğini söyleyerek bu paranın teminat olduğunu ve paranın başvuru bedelleri taşınmazların satış bedellerinden mahsup edilecektir diyen Kılıçarslan, "Kişilerin hak sahibi olmadıklarının anlaşılması durumunda başvuru sahibine başvuru bedeli faizsiz olarak iade edilecektir" dedi. - MUĞLA