Milas'ta İnsan Hakları Günü Etkinliği Düzenlendi

Milas'ta İnsan Hakları Günü Etkinliği Düzenlendi

Muğla'nın Milas ilçesinde Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla tiyatral gösteri ve serbest kürsü etkinliği düzenlendi.

Milas'ta İnsan Hakları Günü Etkinliği Düzenlendi

Muğla'nın Milas ilçesinde Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla tiyatral gösteri ve serbest kürsü etkinliği düzenlendi.

Milas'ta 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında düzenlenen çeşitli etkinlikler ilgi gördü. Atapark'ta düzenlenen 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kutlama etkinliği, Galip Baran isimli vatandaşın konuşmasıyla başladı. Kaymakamın açılış konuşmasını yapacağı sırada bir vatandaşın konuşma yapmak istemesi şaşkınlık yarattı. Galip Baran isimli vatandaşın isteğini kırmayan Kaymakam Fuat Gürel, kürsüyü serbest kürsü olarak ilan etti ve vatandaşın konuşmasını dinledi.

Yaptığı konuşmada insanların bencillik yerine biz duygusuna hakim olmasını isteyen Galip Baran, yaşanan sorunların bu şekilde çözülebileceğini söyledi. Daha sonra kürsüye gelen Kaymakam Fuat Gürel, etkinliği Atapark'ta düzenleyerek bu konuda bilinç oluşturmayı amaçladıklarını söyledi. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nün tarihi geçmişi hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Gürel, "Tüm insanların doğuştan hür ve eşit olduğu hakikati üzerine bina edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 65 yıl önce bugün, 10 Aralık 1948 tarihinde, ilan edilmiştir. Ülkemiz tarafından ilanının hemen ardından 6 Nisan 1949'da onaylanan Beyanname'nin BM Genel Kurulunca kabul edildiği 10 Aralık tarihi, insan hakları bilincinin tüm dünyada yerleşmesi ve gelişmesi açısından Beyanname'nin taşıdığı anlam ve önemin dünya kamuoyunca paylaşılması amacıyla, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Çocukların ve kadınların öldürülmediği, aile içi şiddetin, inanç savaşlarının, ötekileştirmelerin, hoşgörüsüzlüğün olmadığı, insanların rengine, cinsiyetine, etnik kökenine, dini inancı ve siyasi fikrine bakılmaksızın, sadece insan olduğu için eşit muamele gördüğü sadece sevginin hakim olduğu bir dünya da yaşamak istediğimizi tüm dünyaya haykırırken, Milaslıların, milletimizin, tüm insanlığın İnsan Hakları Günü kutlu olsun." dedi.

Milas Kaymakamı Fuat Gürel, Garnizon ve Hava Meydan Komutanı Albay Hasan Hüseyin Kanbur, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcısı Seyfi Sağlıcak İlçe Sağlık Müdürü Doktor Duygu Sarı, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Yalçın,, İnsan Hakları Kurulu Üyeleri ve vatandaşların katıldığı etkinlik daha sonra insan hakları konusunda düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında ödül alan öğrencilere ödülleri verildi.

GÖLGE TİYATRO GRUBU'NDAN İLGİ GÖREN GÖSTERİ

Etkinlik kapsamında insan haklarının toplum baskısı tarafından çiğnendiğini anlatan tiyatral bir gösteri de sergilendi. Gölge Tiyatro Grubu'nun yaptığı gösteride toplum tarafından baskı altında tutulan marjinal gruplardan bireylerin, kadınların, engellilerin gördüğü haksızlık ve baskı tiyatral bir dille anlatıldı. Sosyal mesajlar içeren gösteri izleyenlerden büyük alkış aldı. - MUĞLA