Mgk Eski Genel Sekreteri Alpogan Açıklaması

Milli Güvenlik Kurulu eski Genel Sekreteri ve Akdeniz İçin Birlik Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Emekli Büyükelçi Yiğit Alpogan, 100 milyon Euro destek görecek İzmir, İtalya ve Tunus limanları arasında düzenli deniz otobanı projesinin hayata geçeceğini, katı atık projesi için de başvuru yapılacağını belirtti.

Mgk Eski Genel Sekreteri Alpogan Açıklaması

Milli Güvenlik Kurulu eski Genel Sekreteri ve Akdeniz İçin Birlik Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Emekli Büyükelçi Yiğit Alpogan, 100 milyon Euro destek görecek İzmir, İtalya ve Tunus limanları arasında düzenli deniz otobanı projesinin hayata geçeceğini, katı atık projesi için de başvuru yapılacağını belirtti.


Yaşar Üniversitesi Uluslararası Hukuk Uygulama ve Araştırma Merkezinin konuğu olan Milli Güvenlik Kurulu eski Genel Sekreteri ve Akdeniz İçin Birlik Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Emekli Büyükelçi Yiğit Alpogan, İzmir'e iki müjde verdi. Akdeniz İçin Birlik Teşkilatının kentsel projelerin finansmanı çerçevesinde İzmir, İtalya ve Tunus limanları arasında düzenli deniz otobanı projesinin hayata geçeceğini duyuran Alpogan, kent için büyük önem taşıyan katı atık projesi için de başvuru yapılacağını söyledi. Alpogan, Avrupa Birliği ile Güney ve Doğu Akdeniz ülkeleri arasında ekonomik, siyasi ve sosyal konularda ilişkileri geliştirerek projeler oluşturan Akdeniz İçin Birlik Teşkilatının İzmir'in çevre sorunlarına ve ekonomisine büyük katkı sağlayacak projelerini paylaştı.


İZMİR'E 100 MİLYON EURO DESTEK


Alpogan, 43 üye devletin desteğini aldıklarını ve finans kuruluşlarıyla sıkı ilişkiler geliştirdiklerini kaydetti.


Teşkilatın Türkiye için de somut projeler üzerinde çalıştığını belirten Alpogan, şöyle konuştu: "Bunlardan biri de İzmir-Brindisi (İtalya) ve İzmir-Rades (Tunus) limanları arasında düzenli Ro-Ro taşımacılığı yapılması kapsamında geliştirilen deniz otobanı projesi. Proje, yük taşımacılığını kara yolundan deniz yoluna aktarılmasını amaçlıyor. Akdeniz'in küresel rekabet gücünü artırmayı hedefleyen projenin 2016-2019 yılları arasında hayata geçmesi planlandı. 100 milyon Euro civarında destek görecek olan proje için İzmir Ticaret Odası, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Liman Başkanlığı ile temasa geçildi. Proje çerçevesinde limanların genişletilmesi için de çeşitli çalışma yapılacak. Projenin İzmir için önemi ortada. Türk ihracat ürünleri için yeni bir dönem başlayacak."


KATI ATIK PROJESİNİ TEŞKİLATA SUNACAK


1 Haziran'da Ürdün Amman'da gerçekleştirilecek teşkilat toplantısında İzmir için hazırlanan bir katı atık projesinin de sunumunu gerçekleştireceğini belirten Alpogan, projenin onayını almak için çalışmaların sürdüğünü söyledi.


"ARAP BAHARI TAM BİR FİYASKO"


Alpogan, Akdeniz İçin Birlik Teşkilatının Gazze halkının içme suyu ihtiyacını karşılayabilmek için de 400 milyon dolar destekli bir projesi olduğunu belirtti. Emekli büyükelçi Alpogan, göç krizi ve Avrupa'nın siyasi tutumu ile ilgili görüşlerini şöyle bildirdi: "Arap baharı, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlüklerin sağlanması amacıyla başladı ama tam bir fiyaskoyla sonuçlandı. Bir iki diktatörün gitmesi pahasına toplum büyük bir kargaşa hatta iç savaş içine girdi. İşte Suriye örneği. Suriye halkı kendi ülkesinden umudu kestiği için Akdeniz'i aşarak Avrupa'ya gitmeye çalışıyor. Akdeniz bugün bir insan mezarlığı haline geldi. Ne yazık ki bu soruna bir çözüm yolu görünmüyor."


"AVRUPA GÖRMEZDEN GELDİ"


Avrupa'nın mülteci krizi ile ilgili tutumunu eleştiren Alpogan, şöyle konuştu: "İş gücü açığını kapatmak amacıyla Avrupa'ya giden insanlara yönelik Avrupa hükümetleri asimilasyonu özümseyip, o insanların kültürlerine ve sosyal haklarına saygı göstermedi. Aslında Avrupa, 70'lerde, 80'lerde başlayan bu sorunların faturasını bugün ödemeye çalışıyor. Yani bu problemin çözümü Avrupa Birliğinde değil. Avrupa hükümetlerinin tutumlarını ve 'aman bizden uzak olsunlar' zihniyetini değiştirmesi gerekiyor. Şimdiye kadar olduğu gibi Avrupa mülteci sorunlarına göz yummaya devam ederse terör sorunlarına da çare bulamayacaktır."


"TÜRKİYE VİCDANEN RAHAT"


Sığınmacı krizinde Türkiye'nin vicdanen rahat olduğunu vurgulayan Alpogan, sözlerini şöyle tamamladı: "Türkiye, ülkesindeki bombalardan kaçarak Türkiye'ye sığınan mülteciler için üzerine düşen görevi yerine getirmektedir. Biz vicdanen rahatız. Bu konuda bir eleştirinin de muhatabı değiliz." - İZMİR

Kaynak: İHA