Mersin'de Sözde Ermeni Soykırım Kınandı

Mersin'de Sözde Ermeni Soykırım Kınandı

Mersin'de Sözde Ermeni Soykırım Kınandı
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Mersin'de sözde Ermeni soykırım kınandı Tolunay DUMAN/TARSUS (Mersin), (DHA) - TÜRK Dünyası Birlik Platformu üyeleri, sözde Ermeni soykırım iddialarına tepki gösterdi.

Mersin'de sözde Ermeni soykırım kınandı

Tolunay DUMAN/TARSUS (Mersin), (DHA) - TÜRK Dünyası Birlik Platformu üyeleri, sözde Ermeni soykırım iddialarına tepki gösterdi.

Mersin'in Tarsus İlçesi'ne Türk Dünyası Birlik Kurultayı'nı gerçekleştirmek üzere gelen Türk Dünyası Birlik Platformu üyeleri 82 Evler Mahallesi'ndeki 'Fransız Zulmünü ve Ermeni Katliamını Telin Anıtı' önünde toplandı. Yaklaşık 100 platform üyesi, sözde Ermeni soykırımı iddialarına dünyanın bakış açısını kınadı.

Türk Dünyası Birlik Platformu Genel Sekreteri Ahmet Alkan, sözde soykırımın 100'üncü yılı bahanesiyle başlayan saldırılar olduğunu ve bu saldırıların hiç bir bilimsel yanı bulunmadığını belirterek, şunları söyledi:

"2015 yılı Ermeni Diasporası, Ermenistan devleti ve Türklük düşman çevreler tarafından adeta modern bir Haçlı Seferi yılı olarak belirlenmiştir. Öyle ki, 1915 yılında Türk Devleti'ne haince saldıran Ermeni çetelerin hukuk çerçevesinde durdurulması için yapılan hareketler ve Ermeni meselesini çözmek için alınan tehcir kararının, bu çevrelerce bir soykırım olarak adlandırılması ve bu olayların yüzüncü yılına girmiş olmamız sebebiyle ülkemize ve milletimize karşı topyekun bir siyasi saldırı başlamıştır."

Hıristiyanlığın ilk yayıldığı toprakları vatanlaştırıp Müslüman Türk yurdu yapıldığı için Türklere karşı bir takım baskılar yapıldığını kaydeden Ahmet Alkan, sözlerine şöyle sürdürdü:

"İstanbul'u fethettiğimiz, İslamı zorlamadan Avrupa'nın göbeğine kadar yaydığımız, Viyana kapılarını zorladığımız için özür dilememiz, diz çökmemiz isteniyor. Türkleri Avrupa'dan ve Anadolu'dan atma hedefiyle hareket edenler 19'uncu yüzyıl başlarından 1920'lere kadar Balkanlarda, Kafkaslarda, Kırım'da, Anadolu'da 5 milyon civarında Müslüman Türkün katledilmesinden sorumludur. Ermeniler bütün dünya kamuoyunu kendilerine bir soykırım yapıldığına inandırmaya çalışırken, kendi tarihleriyle de yüzleşmeleri gerekmektedir. İşgalci Ermenistan, işgaller sırasında binlerce Azerbaycan Türkünü öldürmüş, milyonlarca Azerbaycan Türkünü ise göçe zorlamıştır. Bu olayların en acılarından biri de Hocalı katliamlardır. Hocalı'da bilinen 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türkü katledilmiştir. Bu olayı bahsettiğimiz 1948 Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'nin 2'nci maddesi bağlamında incelediğimizde açıkça bir soykırım suçunun varlığını görmekteyiz. Sözde soykırım iddiaları tamamen siyasi içerikli ve Türkiye karşıtlığı üzerine bina edilmiş bir yalandır. Karabağ Savaşı sırasında ve Hocalı'da Ermeni güçlerinin Azerbaycan Türklerine karşı yaptığı katliamlar açıkça soykırımdır. Dünya kamuoyunu bu gerçeği bilimsel olarak tartışmaya ve soykırım olarak kabul etmeye davet ediyoruz."

(Tür: Yurt)

Mersin'de Sözde Ermeni Soykırım Kınandı
Mersin'de Sözde Ermeni Soykırım Kınandı
Mersin'de Sözde Ermeni Soykırım Kınandı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Çok Okunan Haberler

title