Mersin'de "Demokrasi Kavşağı Bat Çık Projesi"
Haberler » Güncel » Mersin'de "Demokrasi Kavşağı Bat Çık Projesi" - Haber

Mersin'de "Demokrasi Kavşağı Bat Çık Projesi"

Mersin'de kent merkezinde yaşanan trafik sorununun çözülmesi amacıyla daha önceden "Limonluk Bat Çık Projesi" olarak adlandırılan kavşak, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından "Demokrasi Kavşağı Bat Çık Projesi" olarak adı değiştirilerek bugün temeli atıldı.

Mersin'de

'de kent merkezinde yaşanan trafik sorununun çözülmesi amacıyla daha önceden "Limonluk Bat Çık Projesi" olarak adlandırılan kavşak, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından "Demokrasi Kavşağı Bat Çık Projesi" olarak adı değiştirilerek bugün temeli atıldı.


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı , törende yaptığı konuşmada, şehrin transit yolunun Okan Merzeci Bulvarı olarak belirlendiğini söyledi.


Mersin'in trafik sorununun çözümü için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Kocamaz, Okan Merzeci Bulvarı'nda 12, kent genelinde ise toplam 22 bat çık yapılacağını kaydetti.


Çalışmaların aralıksız devam edeceğini aktaran Kocamaz, şöyle devam etti:


"Demokrasi Kavşağı adını verdiğimiz bu bat çık kavşağının dalış ve çıkış bölümü yaklaşık 500 metre. Doğu batı istikametinde dalınacak ve çıkılacak. Kuzey güney istikametinde de üst geçit olarak normal hemzemin geçit gibi trafik akışı sürdürülecek. Yaklaşık 3 ay 9 günde bitmesi planlanıyor. Bu kavşak yaklaşık 12 milyon lira civarında. Bat çık projesi asfalt ihalesini yapan firma tarafından gerçekleştirilecek. İnşallah müteahhit geçen bat çıkta olduğu gibi bize yanlış bilgi vermemiştir. Zira orada sıkıntılar yaşamıştık. Burada 45 günde TEDAŞ, Telekom, MESKİ çalışmalarını tamamlanmış durumda. İnşallah kesintisiz olarak bir an önce bitirilmesini istiyoruz."


Kocamaz, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'da darbe girişimine ilişkin de değerlendirmede bulunarak, "Darbe girişiminden sonra ülkemizde meydana gelen birlik, beraberlik ruhu, barış, kardeşlik ve huzur ruhu devam etmektedir. Mersinimizde bundan nasiplenmektedir. Darbe girişimine ilişkin birçok vatandaşımız ya gözaltına alınıyor ya da sorguya alınıyor. Bunun sonucunda tutuklamalar da var. Temennimiz bu zorlu süreç içerisinde herhangi bir hataya düşülmemesi. Hak edenler mutlaka cezasını çekmeli ama kurunun arasında yaşın da yanmaması en büyük temennimizdir. Hiçbir arkadaşımızın bu konulardan etkilenmeden performansını her geçen gün biraz daha artırarak hizmet vermeye çalışması bizi gerçekten umutlandırmaktadır. Bu konuda yoğun çaba içerisine giren bütün arkadaşlarımıza ve bütün belediye çalışanlarımıza teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.


Mersin Vali Yardımcı ise konuşmasının başlangıcında 15 Temmuz'da vatanın bölünmez bütünlüğüne kasteden FETÖ/PDY'nin hain darbe girişimini kınadı.


Belediyelerin iktisadi ve sosyal hayatın düzenlenmesinde önemli çalışmalarda bulunduğunu ifade eden Yıldızer, belediyelerin aynı zamanda demokratik yapılanmanın ve katılımcı demokrasinin de temel taşlarından biri olduğunu söyledi.


Mersin MHP Milletvekili ise 15 Temmuz'da Türkiye'nin kara bir gün yaşadığını ancak o günün gecesinde Türk halkının topyekün demokrasiye sahip çıktığını belirtti.


Mersin'de 22 bat çık projesinin bulunduğunu anımsatan Şimşek,"Belediye Başkanımız yapılan bu bat çık projesine 'Demokrasi Kavşağı Bat Çık Projesi' adını verdi. Öncelikle demokrasiye önem verip, demokrasiye sahip çıktığı için başkanımıza teşekkür ediyorum." dedi.


Mersin CHP Milletvekili Hüseyin Çamak da 15 Temmuz'daki darbe girişiminin sadece mevcut iktidara yönelik bir girişim olarak görülmemesi gerektiğini ve bu girişimin aynı zamanda demokrasiye de yapılmış alçakça bir saldırı olduğunu kaydetti.


Mersin'in tüm renklerini barındıran siyasilerin bugün bir araya geldiğini ifade eden Çamak, onurlu bir mücadelenin anısını yaşatacak Demokrasi Kavşağının temelinin atılacak olmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.


Konuşmaların ardından kurban kesildi. Daha sonra, bir ekskavatöre çıkan Başkan Kocamaz, ilk kazmayı vurarak çalışmayı başlattı.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler