Mersin Barosu'ndan Konya Barosu'na Destek - Haberler
Haberi Paylaş

Mersin Barosu'ndan Konya Barosu'na Destek

Mersin Barosu'ndan Konya Barosu'na Destek
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Mersin Barosu, Konya Barosu’na yönelik uygulamalara tepki gösterdi.

Mersin Barosu, Konya Barosu'na yönelik uygulamalara tepki gösterdi.

Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen, yaptığı yazılı açıklamada, Konya Barosu Başkanı Fevzi Kayacan'ın bildirimlerinden anlaşıldığı üzere, Konya Adliye Binasının A ve G bloklarında yer alan Konya Barosu Fotokopi Odaları'nın elektriğinin kesildiğini ve odaların boşaltılmasının istendiğini açıkladı. Avukatlık Kanunu'nun 50. Maddesi'ni anımsatan Antmen, "Her adalet dairesinde, bölgesinde bulunduğu baro için, her mahkeme salonunda ve icra dairesinde ise avukatlar için ihtiyaca yetecek nitelikte yer ayrılması zorunludur" dedi.

Emredici bir hüküm olan bu kararın herkesi bağladığını belirten Antmen, şöyle devam etti:

"Hep hatırlatıyoruz, avukatlık mesleği ve barolar adaletin olmazsa olmaz üç saç ayağından biridir. Savunmanın olmadığı yargılama faaliyeti ancak Ortaçağ engizisyon yargılamalarında görülmüş ve bu durum hukuk tarihine yüz karası olarak geçmiştir. Bu anlamda savunma mesleği, avukatlar ve barolar yok sayılarak, adliye binalarında ötekileştirilerek yargılama faaliyeti yapılamaz. Baro fotokopi odaları hem avukatlara hizmet vermekte ve hem de CMK hizmetlerinde, CMK müdafilerinin dosya fotokopilerini ücretsiz alabilmelerini sağlamaktadır. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Konya Barosu fotokopi odalarının boşaltılmasının istenmesi ve akabinde elektriklerinin kesilmesi, hem 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu'na ve hem de hukukun evrensel normlarına uygun değildir. Biz Mersin, Adana, Gaziantep, Hatay ve Osmaniye Baroları olarak Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Konya Barosu fotokopi odalarının boşaltılmasının istenmesi ve akabinde elektriklerinin kesilmesi yanlışından dönmesini bekliyoruz." - MERSİN

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Alpay Antmen, Mersin, Konya, Baro, Yerel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title