Meclis Başkanıha İntihal Suçlaması - Haberler
Haberi Paylaş

Meclis Başkanıha İntihal Suçlaması

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Meclis Başkanıha İntihal Suçlaması

Alman medyasında yer alan haberlere göre, Hıristiyan Demokrat Partili (CDU) Lammert'in doktora tezinin incelenmesi için başvuruda bulunması muhalefetten de destek buldu.

Alman medyasında yer alan haberler e göre, Hıristiyan Demokrat Partili (CDU) Lammert'in doktora tezinin incelenmesi için başvuruda bulunması muhalefetten de destek buldu. Sosyal Demokrat Parti'nin eğitim uzmanlarından Ernst Dieter Rossmann, Bochum Üniversitesi'nin yapacağı inceleme sonucu açıklanıncaya kadar bu konuda yorum yapılmamasını istedi.

İDDİANIN KAYNAĞI

Almanya Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert hakkındaki iddia daha önce Federal Eğitim ve Bilim Bakanı Annette Schavan'ın istifasına yol açan intihal iddialarını gündeme getiren 'Robert Schmidt' lakaplı bir anonim kullanıcı tarafından incelenmerek ortaya atıldı. lammertplag.wordpress.com adresinde yer verilen incelemede, 'toplam 42 sayfada usülsüzlük ve intihal örneğine rastlandığı' iddiasına yer verildi. İddiada Meclis Başkanı'nın Bochum Ruhr Üniversitesi'nde 1975'te kabul edilen doktora tezinde kaynak gösterilmeden alıntılar yapıldığı iddia edildi.

ÖNCEKİ İDDİALAR İSTİFALARI GETİRDİ

Almanya'daki intihal iddiaları 3 üst düzey Alman siyasetçinin istifasına yol açtı.Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle, 2002 yılında milletvekili seçilen Hrıstiyan Sosyal Birlik (CSU) üyesi Karl-Theodor zu Guttenberg'in, 2009 yılında savunma bakanlığına getirildiğini doktora tezinde intihal yaptığının ortaya çıkması üzerine 2011 yılının mart ayında tüm siyasi görevlerini bırakarak bakanlıktan istifa ettiğini hatırlattı. Karl-Theodor zu Guttenberg, geleceğin başbakan adayları arasında gösteriliyordu.

Hür Demokrat Partili (FDP) politikacı Silvana Koch - Mehrin de doktora tezinde ihtihal yaptığı suçlamasıyla karşılaşınca istifa kararı almıştı. Koch-Mehrin, FDP'deki tüm görevlerinin yanı sıra Avrupa Parlamentosu'ndaki Başkan Yardımcılığı görevini bırakmış, Avrupa Parlamentosu milletvekilliğinden ise ayrılmamıştı.

Başbakan Angela Merkel'e yakınlığıyla bilinen Federal Eğitim ve Bilim Bakanı Annette Schavan, doktora tezinde intihal yaptığı suçlamalarının ardından, 7 yıldır sürdürdüğü görevi bu yılın şubat ayında bırakmıştı. Schavan'ın 33 yıl önce aldığı 'doktor' unvanı, tezini yazdığı Düsseldorf Heinrich Heine Üniversitesi tarafından iptal edilmişti.

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title