Mars Çölü'ne 'Altınay' İmzası - Haberler
Haberi Paylaş

Mars Çölü'ne "Altınay" İmzası

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Mars Çölü'ne

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan "İTÜ Rover Takımı" ilk kez katıldıkları University Rover Challenge (URC- Üniversitelerarası Robotik Araç Yarışması) finalinde ülkemizi başarıyla temsil etti.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan "İTÜ Rover Takımı" ilk kez katıldıkları University Rover Challenge (URC- Üniversitelerarası  Robotik Araç Yarışması) finalinde ülkemizi başarıyla temsil etti. "ALTINAY Mars Kaşifi" isimli araçla yarışan İTÜ'li gençler, bilim kategorisinde dördüncülüğe yerleşerek büyük bir başarıya imza attılar.

İlki 2007 yılında gerçekleştirilen URC yarışmalarına bu yıl 13 ülkeden 82 takım başvurdu. İTÜ Rover takımı tasarlayıp ürettikleri araçla teknolojik olarak dünyanın önde gelen birçok ülkesini geride bırakarak, 7 farklı ülkeden gelen ilk 13 takım arasına adlarını yazdırmayı başardılar.

URC yarışmaları, Utah eyaletinde "Mars Çölü" adıyla anılan, kızıl gezegenle benzer zemine sahip ve gelecekte uzayda kullanılacak yeni nesil araçların denemelerinin yapıldığı alanda gerçekleştirildi.

Dünyanın en saygın üniversiteler arası bilim etkinliklerinden birisi sayılan URC'ye katılmayı başaran İTÜ Rover Takımı, ALTINAY Havacılık ve İleri Teknolojileri biriminin sponsorluğunda yarışmaya seçilen ilk Türk ekibi oldu. ALTINAY Grubu, İTÜ Rover Takımına maddi desteğin yanı sıra pil, haber leşme, mekanik tasarım, ve otonom sürüş gibi alanlarda teknik bilgi paylaşımı, ve üretim desteğinde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nden Missouri Üniversitesi'nin tüm rakiplerini geride bırakarak 7 yıllık aradan sonra birinciliği ABD'ye geri getirdiği yarışmaya bu yıl ilk kez katılan İTÜ Rover takımı bilim kategorisinde 4'ncü oldu.

Türk üniversitelerinden öğrencilerin böylesine önemli bir uluslararası platformda yarışmalarının önemine değinen ALTINAY Grup Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı, Serhat Oran, yarışma sonrası yaptığı açıklamasında şunları söyledi;" İTÜ'lü gençlerimiz Türkiye adına çok önemli bir başarıya imza attılar. Burada dereceye girmeleri tabii ki bizi çok mutlu ederdi. Ancak burada bulunan üniversitelerin büyük kısmı yaklaşık 6 yıldır yarışmaya katlıyorlar. Pek çoğu araçlarını her yıl geliştirip modifiye ederek iyileştiriyorlar. Nitekim, İTÜ Rover Takımı URC'ye ilk kez katılan takımlar arasında açık arayla birinci geldi. Dolayısıyla başta takım kaptanı, Tunç Türker'le birlikte tüm takım üyelerinin burada bulunmaları bile bizim ve ülkemiz için gurur kaynağıdır. Millileştirme çabalarının önemi öne çıktığı günümüzde ülkemizin geleceğinin teminatı olan İTÜ ve diğer üniversitelerde yetişen gençlerimiz, Türkiye için önemli bir insan kaynağı oluşturmaktadır. Gerek ulusal teknoloji gerekse insan kaynağı geliştirme çalışmalarıyla bugünlere gelen ALTINAY Grubu önümüzdeki dönemlerde de Türk gençlerinin daha emin ve güvenli adımlarla ilerlemeleri için öğrencilere destek vermeye devam edecektir. "

- İstanbul

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri