Manisa Kadınlar Ekmeğini Taştan Çıkaracak - Haberler
Haberi Paylaş

Manisa Kadınlar Ekmeğini Taştan Çıkaracak

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Manisa merkezli Yeniden Bir Yaşam Derneği'nce başlatılan 'Ekmeğim taştan hamur ve taş bebek' projesiyle 22 kadın, ekmeğini gerçek manada taştan çıkarmaya başladı.

Manisa merkezli Yeniden Bir Yaşam Derneği'nce başlatılan 'Ekmeğim taştan hamur ve taş bebek' projesiyle 22 kadın, ekmeğini gerçek manada taştan çıkarmaya başladı. Doğadan doğal taşları toplayan kadınlar, uzman eğitici eşliğinde taş bebek yapımını öğrendi. Manisa'da kadınları meslek sahibi yapmak için faaliyet gösteren Yeniden Bir Yaşam Derneği, mahalle atölyeleri çalışması kapsamında, 'Ekmeğim taştan hamur ve taş bebek' projesi başlatıldı. Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi'nin desteklediği kursta 22 kadın, atölyede taş bebek yapımını öğreniyor. Doğadan taşları toplayan kadınlar, el sanatları öğretmeni Meral Demir eşliğinde taşları tek tek boyayarak birbirinden renkli bebekler yapıyor.

Yapılan taş bebekleri Manisa yöresine ait kıyafetlerle giydireceklerini belirten Meral Demir, "Şu anda kursiyerler çizimle başladılar. Taş bebeklerin yüzlerini çiziyoruz. Doğadan taşları topluyoruz. Un, nişasta ve tutkalla hamurları açıyoruz. Taşların üstüne yaptığımız hamurları yerleştirip boyuyoruz" dedi.

144 saatlik kursun sonunda kadınların taş bebek ustası olacağını dile getiren Dernek Başkanı Funda Demirel, her mahallede kadınların çalışabilecekleri atölyeler kurmayı hedeflediklerini söyledi. İlk adımı attıklarını kaydeden Demirel, "Biz istedik ki kadınlarımız ekmeğini taştan bile çıkarabilsinler. Bu kadınlara terapi olacak. Gidecek bir yeri olmayan, dört duvarın içindeki kadın dışarı çıksın istedik. Kadınlar hem bir arada olacak hem de öğrenecek. Bir yandan psikolojileri düzelecek hem de üretecekler. Taş bebek yaparak başladık. Her yerden temin edilebilecek taşlarla kursiyerlere maliyeti de olmayacak. Taş bebek yapmayı öğrenen kadın dükkan bile açabilir" diye konuştu.

Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Kanca ise Manisa'ya ait kültürel değerlerin yeniden canlandırılması ve kadınların meslek sahibi olması açısından kursun çok önemli olduğunu ifade etti. Kanca, "Mahallelerdeki kadınlara yönelik, meslek edinmeye yönelik açılabilecek tüm kurslara destek veriyoruz. Kadınlar hem evden çıkıyorlar hem de meslek sahibi oluyorlar" dedi.

Manisa Kadınlar Ekmeğini Taştan Çıkaracak

Manisa Kadınlar Ekmeğini Taştan Çıkaracak

Manisa Kadınlar Ekmeğini Taştan Çıkaracak

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Funda Demirel, Politika, Güncel, Haber

title