Haberler

Sanatçıların Köyünde 'Güvey Okşaması' Canlandırıldı

Abone Ol

Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş Mahallesi’nde kurulan Sonsuz Şükran Köyü’nde, Anadolu’nun geleneksel köy düğünlerinde düzenlenen “güvey okşaması” etkinliği, damat yapılan Popstar yarışması ile ünlenen müzisyen Bayhan Gürhan tarafından canlandırıldı.

Konya'nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş Mahallesi'nde kurulan Sonsuz Şükran Köyü'nde, Anadolu'nun geleneksel köy düğünlerinde düzenlenen "güvey okşaması" etkinliği, damat yapılan Popstar yarışması ile ünlenen müzisyen Bayhan Gürhan tarafından canlandırıldı.

Bir zamanlar ekranlarda reyting rekorları kıran Popstar yarışmasında sesi ve farklı tarzı ile adından uzun süre söz ettiren ve son olarak yine bir televizyon kanalında Zuhal Topal'ın sunduğu izdivaç programında gelin adaylarından Hanife'ye talip olan Bayhan Gürhan, "güvey okşaması" ile damat oldu. Temsili olarak canlandırılan "Güvey okşaması" töreninde, yöresel kıyafetli köy kadınları def çalıp maniler söylerken, çalınan "Konyalım" türküsüne ise meydanda sanatçılar ve köyün yerli ve yabancı ziyaretçileri oyunlarda eşlik etti. Değişik ülkelerden köye gelen yabancı ressamlar, Konya'nın kaşık oyununda hünerini sergilerken, bir yetenek yarışmasıyla ünlenen Gurup Kaşıks ise kerpiç evlerin toprak damlarında ve değişik mekanlarında sergilediği yörenin ünlü kaşık oyunlarıyla renkli görüntüler oluşturdu.

"Bu geleneklerin mutlaka devam ettirilmesi gerekiyor"

Sonsuz Şükran Köyü'nün kurucusu ve Sonsuz Şükran Köyü Derneği Başkanı Mehmet Taşdiken, Anadolu'nun geleneklerinin günümüzde artık giderek yok olmaya yüz tuttuğuna dikkati çekti. Taşdiken, sanatçıların yeni mekanı Sonsuz Şükran Köyü'nde ise bu adetlerin devam ettirilmesi çabası içerisinde olduklarını dile getirdi. Evlerin tamamının kerpiç olduğu köyün çevresindeki yerleşimlerde, yüz yıllardır yapılan düğünlerde "kına gecesi" ve "güvey okşaması" gibi etkinliklerin geleneksel olarak devam ettiğini hatırlatan Taşdiken, bir sanat köyü olarak kurulan Sonsuz Şükran Köyü'nde, Anadolu kültür ve geleneğini yaşatacak her türlü etkinliğin düzenlendiğini vurguladı. Taşdiken, yerli ve yabancı 50'ye yakın ressamın misafir edildiği mekanda, yörede yüz yıllardır süregelen bir gelenek olan ama son dönemde yok olmaya yüz tutan 'güvey okşaması'nın köy kadınlarının sesinden otantik manilerle temsili olarak canlandırıldığını söyledi. Her geçen yıl popüleritesi artan köye, Türkiye'den ve dünyadan yoğun bir sanatçı ilgisi olduğunun da altını çizen Taşdiken, "Anadolu'nun çeşitli kültür ve geleneklerini Sonsuz Şükran Köyü'nde devam ettirmeye çalışıyoruz. Bu geleneklerin mutlaka devam ettirilmesi gerekiyor. Geleneksel sanatlarımızı devam ettirirken aynı zamanda ona modern yorumlar getiren, çağdaş sanatın ölçekleri içerisinde yeni Selçuklu desenlerini, Selçuklu kültürünü özellikle çok önemsiyoruz; ondan yeni yorumlar çıkarmaya çalışıyoruz. Ama bunu sanatın bütün alanlarında yapıyoruz. Bugün yine Anadolu'nun düğünlerinde uygulanan bir geleneği burada gösterdik. Bu aynı zamanda bizim çok korunması gereken geleneklerimiz. Bayhan'ı burada güvey yaptık, onun da bu tür Anadolu figürlerine merak büyük merakı var. Onun için böyle geleneksel bir ritüel yaptık. Yabancı misafirlerimiz vardı Filistin'den, Bulgaristan'dan, Makedonya'dan, Macaristan'dan, Ukrayna'dan, Azerbaycan'dan, yabancı ressam arkadaşlarımız vardı. Onların bir kısmı keçe yapıyor, bir kısmı Anadolu figürleri üzerine tablolar yapıyorlar. Onlar için de bir hoşluk oldu, çok memnun oldular. Onların da çok hoşlarına gidiyor etnografik figür ve oyunlar; çok beğendiler. Anadolu kültürünü onlar da geldiler burada keçede, yaptıkları tablolarda gösterdiler" diye konuştu.

Müzisyen Bayhan Gürhan ise güvey olarak temsili canlandırdıkları törenin yöresel bir gelenek olduğuna vurgu yaparak, "Bu geleneğimiz, ülkemizin, Anadolu topraklarının her bölgesinde olduğu burada da sürdürülüyor. Onu canlandırmak istedik sadece. Çünkü, bu gibi geleneklerin yaşaması lazım.Sanatçılar veya müzisyenler olarak buna katkıda bulunmak istedik" şeklinde konuştu. - KONYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Magazin

Mehmet Taşdiken Bayhan Gürhan Hüyük Konya Magazin Haberler

Bakmadan Geçme

İstanbul Arkeoloji Müzesi nerede? Arkeoloji Müzesi giriş ücreti ne kadar? İbrahim Kaboğlu kimdir? Halk Tv konuğu İbrahim Kaboğlu kaç yaşında, nereli? İbrahim Kaboğlu biyografisi! Kolesterol nedir, nasıl düşürülür? Kolesterol yüksekliği neden olur? Yılmaz Morgül kimdir? 2. Sayfa konuğu Yılmaz Morgül kaç yaşında, nereli? Yılmaz Morgül biyografisi! Pnömoni virüsü nedir, belirtileri neler? Pnömoni virüsü hangi ülkelerde var? Göz kuruluğu neden olur? Göz kuruluğu belirtileri neler? Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Yalı Çapkını 49. bölüm fragmanı izle! Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı izle! Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 6 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Geniz akıntısı neden olur? Geniz akıntısı nasıl geçer? ASGARİ ÜCRET 2024 NE ZAMAN AÇIKLANACAK? Asgari ücret 2024 ilk toplantı ne zaman? Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanıyor? Sandık Kokusu YENİ BÖLÜM (1. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Sandık Kokusu yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Çalışan emekliye 5000 TL meclisten geçti mi? Çalışan emekliye 5000 TL verilecek mi, son durum ne? Asgari ücret ne zaman açıklanacak? 2024 Asgari ücret ne zaman belli olacak? Dilek Taşı YENİ BÖLÜM (13. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Dilek Taşı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (6 ARALIK ÇARŞAMBA) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 6 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title