KYK Borcu nedir? KYK borç yapılandırma: KYK borcu yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? KYK borç sorgulama ve ödeme

KYK Borcu nedir? KYK borç yapılandırma: KYK borcu yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? KYK borç sorgulama ve ödeme

KYK Borcu nedir? KYK borç yapılandırma: KYK borcu yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? KYK borç sorgulama ve ödeme
Haberler.com - Haberler | Gündem

KYK borcu yapılandırma nasıl yapılır? sorusu öğrenim kredisi borcu olan vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Vergi borcu yapılandırma kanunu KYK borç yapılandırmayı da kapsıyor. KYK borç yapılandırma başvurusu için son günlere yaklaşıldı. Peki, KYK borç yapılandırma e- devlet üzerinden mi yapılır? KYK borç faizleri silinecek mi? KYK borç ödeme

KYK borcu yapılandırma nasıl yapılır? sorusu öğrenim kredisi borcu olan vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Vergi borcu yapılandırma kanunu KYK borç yapılandırmayı da kapsıyor. KYK borç yapılandırma başvurusu için son günlere yaklaşıldı. Peki, KYK borç yapılandırma e- devlet üzerinden mi yapılır? KYK borç faizleri silinecek mi? KYK borç ödeme nasıl yapılır? İşte KYK borç sorgulama ekranı! KYK borcu nedir? İşte detaylar haberimizde…

KYK BORCU NEDİR?

KYK BORÇ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre; vergi borç yapılandırma düzenlemesi, 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki dönemlere ait borçları kapsayacak. Hazine ve Maliye Bakanlığınca tahsil edilen vergilerde bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, bu tarihten önce verilen idari para cezaları yapılandırılacak.

KYK BORÇ YAPILANDIRMA NASIL OLACAK?

KYK borçlarının yapılandırma kararı çerçevesinde yapılandırma sonrası Pandemi süreci nedeni ile taksitler için 1 yıl erteleme kararı konuşulanlar arasında yerini aldı. Bu kapsamda yapılandırma yapan öğrenciler taksit ödemelerine 1 yıl sonra başlayabilecek.

KYK borçlarının tahsili öğrenci mezun olduktan iki yıl sonra başlıyor. Kredi borcu, öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, TÜİK'in toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesiyle tespit ediliyor.

İş bulamayanlar birer yıllık ertelemeler yapabiliyor. Ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1.40 gecikme faizi uygulanırken, geciken borçlar nedeniyle alınan kredi 2-3 katına çıkıyor.

KYK kredi borçlarını birer yıllık süreyle ertelemek mümkün. Borç ödeme vadesi henüz başlamayanlar ile borçlarını aksatmadan ödeyenler "turkiyeturkiye.gov.tr"'den e-devlet şifreleri ile erteleme talebinde bulunabiliyor. Erteleme başvurusunda bulunmak için işsizlik, askerlik durumlarının oluşması ve yüksek lisans ya da doktora eğitiminin devam etmesi gerekiyor.

KYK BORCU YAPILANDIRMA ÖDEMELERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK, FAİZLER SİLİNECEK Mİ?

Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin, kanunun çıktığı tarihten itibaren 31 Ocak'a kadar müracaat etmesi gerekecek ve maksimum 18 taksit yapılabilecek. Taksitler iki ayda bir ödenecek. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması durumunda, işleyen faizler silinecek. İlk taksit ödemesi, Şubat 2021'de gerçekleştirilecek.

KYK BORÇ ÖDEME EKRANI

KYK BORÇ YAPILANDIRMA NASIL YAPILIR?

Öncelikle Gelirler İdaresi Başkanlığının İnteraktif Vergi Dairesine giriş yapmalısınız.

Bu ekranda E-Devlet ile giriş seçeneği bulunmaktadır. Buna tıklayın ve E-Devlet bilgilerinizle giriş yapın. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinde talimatlarla ilerleyerek birkaç adımda taksitlendirme işlemine başvuruda bulunabilirsiniz.

Ya da vergi dairelerine giderek yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ EKRANINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

VERGİ YAPILANDIRMASI NE ZAMAN BİTİYOR?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada söz konusu imkanlardan faydalanmak için 31 Ocak 2021'e kadar başvuru yapılması gerektiği vurgulandı. Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların, (para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazlar) 30 Haziran 2021'e kadar milli ekonomiye kazandırılması durumunda vergi alınmayacağının ve vergi incelemesi yapılmayacağının altı çizildi.

Haber Yorumları (1)
BENDENİZ: Tekrar yapılandırma yapılsın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title