Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, Karagöz Sanatçısı Kurt'un Vefatı Dolayısıyla Mesaj Yayımladı - Haberler
Haberi Paylaş

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, Karagöz Sanatçısı Kurt'un Vefatı Dolayısıyla Mesaj Yayımladı

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, Karagöz Sanatçısı Kurt'un Vefatı Dolayısıyla Mesaj Yayımladı

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Karagöz’ün usta sanatçısı Orhan Kurt’u yitirmiş olmanın üzüntüsü içindeyiz.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Karagöz'ün usta sanatçısı Orhan Kurt'u yitirmiş olmanın üzüntüsü içindeyiz. Merhuma Allah'tan rahmet; ailesine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Karagöz sanatçısı Orhan Kurt'un vefatı dolayısıyla mesaj yayımladı. Karagöz'ün usta sanatçısı Orhan Kurt'u yitirmiş olmanın üzüntüsü içinde olduğunu kaydeden Avcı, "Karagöz'ün yurt içinde ve dışında, tanınmasında ve yaşamasında önemli bir rol oynayan Kurt, aynı zamanda bu alanda UNESCO tarafından 'Yaşayan İnsan Hazinesi' ilan edilmişti. Müzikten resme birçok sanat dalında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar ve kültürel mirasımıza katkıları dolayısıyla her zaman saygıyla anılacak olan merhuma Allah'tan rahmet; ailesine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

Orhan Kurt Kimdir?

1930 yılında İstanbul'da doğan sanatçı, Karagöz sanatının inceliklerini ve tasvir yapımını ustası Ragıp Tuğtekin'den öğrendi. Karagöz'ün yanı sıra güzel sanatların hat ve resim dallarında da çalışmaları bulunan Kurt'un bu özelliği tasvir yapımındaki başarısını olumlu etkiledi. Aynı zamanda müzisyen de olan sanatçı Karagöz Musikisinin günümüze aktarılmasında önemli bir rol üstlendi. Kurt, Karagöz sanatına yaptığı katkılardan dolayı çok sayıda ödül aldı, yurt içi ve yurt dışında Karagöz sanatını başarıyla temsil etti. Kurt, 2008 yılında UNESCO tarafından 'Yaşayan İnsan Hazinesi' ilan edilmişti. - ANKARA

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım