Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: Batı?da Türkiye ile İlgili Korku Üretecek Yayınlar Yapılıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: Batı?da Türkiye ile İlgili Korku Üretecek Yayınlar Yapılıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: Batı'da Türkiye ile ilgili korku üretecek yayınlar yapılıyorVIDEO YOKAli Kan/Bakü, 27 Eylül, (DHA)- Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Bakü'de ilk olarak Azerbaycan'ın Merhum Lideri Haydar Aliyev mezarını ziyaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: Batı?da Türkiye ile İlgili Korku Üretecek Yayınlar Yapılıyor
27.09.2016 16:57 | Son Güncelleme: 27.09.2016 16:57

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: Batı'da Türkiye ile ilgili korku üretecek yayınlar yapılıyor

VIDEO YOK

Ali Kan/Bakü, 27 Eylül, (DHA)- Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Bakü'de ilk olarak Azerbaycan'ın Merhum Lideri Haydar Aliyev mezarını ziyaret etti.

Bakan Avcı, Buradan Türk Şehitleri mezarlığına da geçerek karanfil bıraktı. Avcı, Azerbaycan'da düzenlenen Dünya Turizm Günü dolayısıyla Çok Kültürlü Toplum ve Turizm konulu yuvarlak masa toplantısına katıldı.

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfes Garayev, açılış konuşmasında, her medeniyetin kendine özgü değeri, güzelliği olduğunu belirterek, bu çeşitliliğin Azerbaycan halkını zengin kılan en önemli etken olduğunu söyledi. Milletlerin çok kültürlülükle zenginleştiğini vurgulayan Garayev, "Çok kültürlülük başka ülkelerden gelen insanları misafirperverlikle karşılamaya katkı veriyor. Dolayısıyla Azerbaycan'a gelen turistlerin sayısı hızla artıyor." diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ise konuşmasında, Batı medyasının Türkiye? ile ilgili yayınlarına dikkat çekerek, 'Bazı batılı televizyonlarda, gazetelerde ve dergilerde özellikle Türkiye ile ilgili korku üretecek, endişe üretecek, yanlış algılar üretecek bir takım kasıtlı yayınlar yapıldığını maalesef üzülerek görüyoruz' dedi.

Bakan Avcı, turizmin doğasında özünde de çok kültürlülük olduğunu ifade ederek, 'Çünkü turizm, farklı kültürleri, değişik ülkeleri tanıma arzusuna sahip insanların yaptığı ziyaret ve faaliyetlerden oluşuyor. Kadim bir medeniyetin mirasçıları olarak kanaatimiz şudur ki, çok kültürlülük dünyanın en özgün ve güçlü toplumsal harcıdır. Harcı sağlam, mazisi ve geleceği parlak iki ülke olan Azerbaycan ve Türkiye elindeki kültür zenginliğini 21. yüzyılın imkanlarıyla buluşturarak modern sektörlere entegre edecek bilgi ve tecrübeye sahiptir. Barış içinde büyüyen turizm sektörünü ayakta tutmak için atılacak uluslararası ölçekte adımlar büyük önem arz ediyor. Kültürlere saygılı, güvenli, kaliteli ve sürdürülebilir bir turizm anlayışının üretilmesi sürecinde ülkelerimizin dünyaya çabaları dünyaya örnek olacak niteliktedir. Bu maksatla Türkiye'nin attığı en önemli adımlardan biri 2005 yılında ülkemizle İspanya'nın birlikte başlattıkları Medeniyetler İttifakı girişimidir. O dönem Türkiye Başbakanı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile o dem İspanya Başbakanı Zapatero'nun birlikte başlattıkları bu inisiyatif, Bu Medeniyetler İttifakı Girişimi bugün BM şemsiyesi altında uluslararası bir hareket haline gelmiştir' ifadelerini kullandı. Açılış konuşmalarından sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Avcı, 'Azerbaycan gibi Türkiye'de son zamanlarda özellikle çok kültürlülük ve medeniyetler arası ilişki konusunda gerçekten çok anlamlı adımlar attılar. O dönem, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve o dönem ki İspanya Başbakanı'nın birlikte başlattıkları medeniyetler ittifakı girişimi bugün Birleşmiş Milletler üyesi 145 ülke ve kuruluşun katkısıyla bir dünya hareketi haline geldi. Bütün bunlara rağmen batıda ve bazı ülkelerde yoğunlaşmış bir biçimde İslamafobia'nın, yanı İslam düşmanlığının ve Türk korkusunun adeta birleştiği bir biçimde bazı mihraklar tarafından körüklendiğini apaçık görüyoruz. Bazı batılı televizyonlarında, televizyonlarında, gazetelerinde dergilerinde özellikle Türkiye ile ilgili korku üretecek, endişe üretecek, yanlış algılar üretecek bir takım kasıtlı yayınlar yapıldığını maalesef üzülerek görüyoruz. Dolayısıyla bu tür toplantılar aynı zamanda bu dezenformasyon amaçlı yayınlara karşı verilmiş güzel bir cevaptır. Bugün ben burada bu toplantıda birbirimizi daha iyi anlamanın, birbirimizin gerçek taleplerini, beklentilerini daha iyi tanımanın bir aracı olarak bu toplantıları çok önemsiyorum. Azerbaycan ve Türkiye olarak da bundan sonra uluslararası barışa ve onun en etkili araçlarından biri olan uluslararası turizm haraketliliğine elimizden geldiğince katkıda bulunmaya devam edeceğiz'

Bakan Avcı ve Savunma Bakanı Fikri Işık Resmi temasları kapsamında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından da kabul edildiler.

(Tür: Dış)

Kaynak: DHA

Şu an buradasınız: Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: Batı?da Türkiye ile İlgili Korku Üretecek Yayınlar Yapılıyor - Bakü
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 9.8.2020 15:16:33. #1.14#
title