Haberler

Vefatının 81. Yılında Mehmed Akif" Konferansı

Abone Ol

Mehmed Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Başkanı Mehmed Cemal Çitfçigüzeli, "Vefatının 81. Yılında Mehmed Akif" başlıklı konferansta, şiir ve sanatseverlerle buluştu.

Mehmed Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Başkanı Mehmed Cemal Çitfçigüzeli, "Vefatının 81. Yılında Mehmed Akif" başlıklı konferansta, şiir ve sanatseverlerle buluştu.

Çitfçigüzeli, Cağaloğlu Babıali Lokantası'nda başlayan "Babıali Enderun Sohbetleri" kapsamında gerçekleşen etkinlikte, milli şairin doğru anlaşılması, gençlere iyi anlatılması, Türk ve İslam dünyasında hakkıyla tanıtılması gerektiğini söyledi.

Gazeteci-yazar Çitfçigüzeli, İstiklal Marşı'nı ve Çanakkale Destanını kaleme alan şairin hayatı, sanatı, eserleri, şiirleri ve idealleri üzerinde özenle durulması gerektiğini belirterek, "Biz sadece Mehmed Akif ile değil onun dostlarını da devreye koyarak, Akif'in 200 dostunu tespit ettik ve bunların hepsi Mehmed Akif çıtasında olan insanlardır." dedi.

Çalışmalarının amacı olarak, milli şairi en iyi şekilde tanıtıp, anlaşılmasına katkı sunmak olduğunu dile getiren Çitfçigüzeli, şöyle devam etti:

"Mehmed Akif'in 200 dostundan olan Babanzade Ahmed Naim, Ömer Rıza Doğrul, Mithat Cemal Kuntay, Ferit Kam, Abbas Halim Paşa, Hafız Asım Şakir, Şerif Muhittin Targan, Ali Rıfat Çağatay, Eşref Sencer Kuşçubaşı, Eşref Edip Fergan ve Süleyman Nazif gibi 44 kişinin kitabını yayınladık. İnşallah bu sayıyı 200'e tamamlayacağız."

" Safahat'ı okuyunca insan kendini Mehmet Akif gibi hissediyor"

Mehmet Akif Ersoy ile tanışıklığının ortaokul yıllarına dayandığını vurgulayan Çitfçigüzeli, "Hepiniz gibi ben de çocukluk yaşlarımdan itibaren, Mehmed Akif'e karşı özel bir alakam vardı. Bunda okuduğumuz 'Serdengeçti', İlhan Egemen Darendelioğlu'nun 'Toprak Dergisi', Mehmet Çınarlı'nın 'Hisar Dergisi' 'Yeşilnur Dergisi' gibi dergiler az da olsa Mehmed Akif'e ve şiirlerine yer verirlerdi." diye konuştu.

Çitfçigüzeli, çocuk yaşta okuduğu ve dergilerde yayımlanan şiirlerin kendisini etkilediğini dile getirerek, şunları aktardı:

"İlk iş olarak İnkılap Yayınevi'ne mektup yazıp 10 adet ' Safahat' istedim, onlar da bizi kitapçı filan zannetmiş olacaklar ki, iskontolu yolladılar ve biz de iskontolu olarak arkadaşlarımıza verdik. Fakat şunu belirtmeliyim, Safahat'ı okuyunca insan kendini Mehmed Akif gibi hissediyor. 1959-1961 yıllarından bahsediyorum, o dönemlerde Safahat'ta geçen bölümleri okuyunca ve sonra aklımız ermeye başlayınca, baktım ki bana göre Akif'in dramaları da diğer şiirlerinin fevkindedir. 'Seyfi Baba', 'Küfe' veya 'Meyhane'deki üslup nasıl bir üslup diye kendinize sormak zorunda kalıyorsunuz. Zannedersiniz Mehmed Akif, hiç meyhaneden çıkmamış ve meyhanenin bir aileyi nasıl dağıttığından bahsediyor. Gerçek hayatına baktığımızda ise Akif, hayatında hiç bir zaman meyhaneye gitmemiştir."

Çitfçigüzeli, kitaplarını imzaladı

Mehmet Akif Ersoy'un 'Meyhane' isimli şiirinde, bir aile dramını usta bir üslupla başarılı bir şekilde aktardığına dikkati çeken Çitfçigüzeli, "Mehmed Akif, sosyal konulara o kadar hakimdir ki insana 'bu kadar olur' dedirtmeyi başarıyor." şeklinde konuştu.

Mehmet Cemal Çitfçigüzeli, etkinlikte usta şairle ilgili Nazım Hikmet, Orhan Seyfi Orhon ve Falih Rıfkı Atay gibi ünlü yazar, şair, gazeteci ve fikir insanlarının, Milli Şair Mehmed Akif Ersoy ile ilgili düşüncelerini aktardı.

Mehmed Akif'in hayatına dair önemli olayları anlatan Çitfçigüzeli, fikir insanlığı kisvesine bürünen cahil insanların, Milli Şair'in hayatına ve kendi şahsiyetine ilişkin fikir beyan etmeden önce, Akif'in hayatını iyice araştırmaları ve onun şiirlerini çok daha iyi okuyup, anlamaları gerektiğini vurguladı.

Dinleyicilerin sorularını da cevaplayan Çitfçigüzeli, etkinlikten sonra kitaplarını imzaladı.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Mehmet Akif Ersoy Mehmet Cemal Mehmed Akif Safahat Kültür Sanat Haberler

Bakmadan Geçme

Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı? Porshce CEO'su Nazif Mehmet Yazıcı kimdir? 2 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Amardeep Anand kimdir? MasterChef Şef Amardeep Anand kaç yaşında, nereli, mesleği ne? 2 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Ağustos 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 2 Ağustos Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 2 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 2 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 4 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 4 Aralık Pazartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? 2 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Hatayspor - Antalyaspor maç özeti! (VİDEO) Hatayspor - Antalyaspor maçı özeti izle! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? MasterChef Tolga hasta mı, Tolga'nın hastalığı ne?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title