Soli Pompeipolis Antik Kenti'ndeki Kazı Çalışmaları - Haberler
Haberi Paylaş

Soli Pompeipolis Antik Kenti'ndeki Kazı Çalışmaları

AA - Kültür Sanat
Soli Pompeipolis Antik Kenti'ndeki Kazı Çalışmaları

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, kazı alanını inceledi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Helenistik dönemin önemli kentlerinden olduğu ortaya çıkarılan Soli Pompeipolis Antik Kenti'ndeki kazı alanını inceledi.

Kocamaz, kazı başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yağcı, çalışma yapılan yerin, kentin kültür mirası olduğunu belirterek, "Soli höyükte, Mersin'in dip tarihi yatmaktadır. Bu neolitik döneme kadar gidiyor. Dolayısıyla çok büyük zenginlik üzerinde duruyoruz" diye konuştu.

Tarihi değerlerin korunması noktasında herkese görev düştüğüne dikkati çeken Yağcı, "Herkes üzerine düşeni yaptığında bunların açığa çıkarılması ve gelecek nesillere aktarılması daha kolay olacak. 320 dönüm arazinin korunmasından söz ediyoruz ve şu anda biz en önemli yerinde, ana caddesinde bulunuyoruz. Bu alanın temizlenmesi ve restore edilmesi, Mersin turizmine katkı sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Kocamaz da belediye olarak çalışmaları desteklemeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Tarsus'ta belediye başkanlığı yaptığı dönemde de tarihi yerlerin değerlendirilmesi ve ayağa kaldırılması için her türlü katkıyı sunduklarını vurgulayan Kocamaz, "Soli Pompeipolis Antik Kenti, önümüzdeki yıldan itibaren daha somut kanıtların ortaya çıktığı mekan haline gelecek. Mersin'i bir uçtan bir uca ayağa kaldırarak adeta bir açık hava müzesi haline getireceğiz" dedi. - Mersin

AA / Kültür Sanat

Burhanettin Kocamaz Remzi Yağcı Mersin Kültür Sanat Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title